Erdoğan, Çalışan Gazeteciler Günü mesajında gazetecileri hedef aldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü mesajında gazetecileri hedef alarak, "Bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle milletimizin kardeşliğini, devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor" dedi.09-01-2018 17:53

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

'TÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE ÖNDE GELEN ÜLKELERDEN'

Mesajında, sadece 2017 yılında 187 gazetecinin gözaltına alındığı ve 58'inin tutuklandığı Türkiye'de basın özgürlüğü olduğunu savunan Erdoğan, "Dünyaya açık, ülkesinin ve insanlığın meselelerini takip edebilen, söz söyleyebilen, katılımcı, gerçeklerden kaçmayan bir toplum ancak özgür, şeffaf, hakkaniyetli medya organlarıyla mümkündür. Bugün Türkiye basın özgürlüğü, en yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya, internet gazeteciliği konularında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır." ifadelerini kullandı. 

'BAZILARI MANİPÜLATİF HABERLERLE KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞIYOR'

Gazeteciler için yayınladığı mesajda bile gazetecileri hedef alan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

Gazetecilik sadece haber aktarmak değil aynı zamanda yorum yapmaktır; fakat maalesef fikir özgürlüğü konusundaki hassasiyetimizi istismar eden bazıları, dezenformasyon yaparak manipülatif haberlerle milletimizin kardeşliğini, devletimizin bütünlüğünü bozmaya çalışıyor. Geçmişte Türkiye vesayet odaklarından, onların medya aracılığıyla demokrasiyi, hukuku, seçilmiş hükümetleri baskı altına alma çabalarından çok çekmiştir. İnanıyorum ki amacı gerçekten habercilik olanlar ile haberciliği araçsallaştıranlar tefrik edildikçe medya kuruluşlarımız gelişmiş ülkelerde olduğu gibi asli fonksiyonlarını icra edecek; ülkemizin demokrasi standartlarının artmasına, kalkınmasına, güçlenmesine katkı sağlayacaktır.