Erdoğan büyük oyunu ortaya çıkardı (!) Çevre mücadelesi ülkeyi dışa bağımlı kılmak içinmiş

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" dedi.05-07-2020 18:10

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokat'ta 52 hidroelektrik santralinin toplu açılışında yaptığı açıklamada çevrecileri hedef gösterdi. Erdoğan, doğanın talanına karşı yapılan eylemlerin amacının "Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmek" olduğunu iddia etti.

Evrensel'de yer alan habere göre, madencilik alanında yoğun çalışmalar yürütüldüğünü belirten Erdoğan, çevre eylemleri için "Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye'yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" dedi.

Törene video konferans yöntemiyle bağlanıp konuşma yapan Erdoğan, Akkuyu nükleer santralinin ilk reaktörünü 2023 yılında devreye alacaklarını söyledi.

Yöre halklarını mağdur eden maden çalışmalarında ısrarcı olduklarının mesajını veren Erdoğan, "Madenlerimizin gün yüzüne çıkarılması için yoğun çalışmalar içerisindeyiz. Çevrecilik ve benzeri kisveler altında koparılan yaygaraların amacı, bu yatırımları sekteye uğratarak Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılığa mahkum etmektir" ifadelerini sarf etti.

Akarsulara ve çevresindeki tabiata ciddi zararlar veren HES'ler, yöre haklarını birçok şekilde mağdur eden JES ve RES'lere dair de konuşan Erdoğan, "2020 yılının ilk 5 ayında yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimimizi yüzde 66’ya yükselttik. Geçtiğimiz yıl yenilenebilir kaynaklara dayalı elektrik enerjisi üretiminde Avrupa’da ikinci sırada yer aldık" dedi.