Erdoğan'dan İstanbul için özel çalışma, Diyarbakır için 'ekran hocası'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut 48 il belediye başkanından 10 kadarını yeniden aday göstereceği, kalanları yeni isimlerden seçeceği belirtiliyor. Adaylar arasında en dikkat çeken isim ilahiyatçı ve televizyoncu Nihat Hatipoğlu’nun Diyarbakır’dan gösterilmesinin konuşulması.16-11-2018 08:28

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın devlet işlerine ara vererek üzerinde çalıştığı belediye başkan adayları listesinin, önceki yerel seçimlerden farklı olarak parti teşkilatında ‘deprem etkisi’ yaratacağı konuşuluyor.

Adaylık başvuruları cuma günü bitecek olan AKP’de, pazar günü tüm teşkilatlarda internet üzerinden eğilim yoklaması yapılacak. Parti kulislerinde il ve ilçelerde aday olacak isimlerle ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

48 İL BELEDİYE BAŞKANINDAN ÇOĞU ADAY GÖSTERİLMEYECEK

Anketlerde bir süreden beri AKP’li mevcut belediye başkanlarından memnun olunmadığı, değişim istendiği sonucu çıktığı söyleniyordu. Önceki yerel seçimlerden farklı olarak 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak seçimde mevcut 48 belediye başkanının büyük bölümü yeniden aday gösterilmeyecek. 10 kadar belediye başkanıyla yola devam, gerisinde ise yeni isimlerin tercih edilmesi eğilimi yüksek. Devam edecek büyükşehirler arasında Gaziantep, Konya ve Antalya sayılıyor.

ÖZHASEKİ-GÖKÇEK EL ELE

MHP’nin adını gündeme getirdiği eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in sık sık Ankara’da iki parti arasında ittifak olması gerektiği yönündeki mesajlarına dikkat çekilerek, ortak adaylık istediği söyleniyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Gökçek’in, Ankara adaylığına kesin gözüyle bakılan Mehmet Özhaseki ile birlikte çalıştığı, hatta Ankara’nın ilçe adaylarının belirlenmesinde etkili olacağı dillendiriliyor.

3 ŞEHİRDE ANKET

Adıyaman ve Kilis belediye başkanlarının durumunun ortada olduğu, ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle belediye başkanlarının istifa ettirildiği Bursa, Balıkesir ve Ordu’da karar verilemediği, anketler yapılacağı kaydediliyor. Sivas için Adalet Bakan Yardımcısı Hilmi Bilgin’in adı geçerken, Erdoğan’ın memleketi Rize’de de yeni bir isimle yola devam edileceği kaydediliyor.

DİYARBAKIR’A TELEVİZYONCU NİHAT HATİPOĞLU

MHP’nin elinde olan Manisa’da eski milletvekili Selçuk Özdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu ile Akhisar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Eryüksel, Mersin’de ise eski milletvekili Ali Er’in adı geçiyor. CHP’nin elinde olan Aydın’da eski ANAP’lı bakan Cengiz Altınkaya, milletvekili Mustafa Savaş ve eski milletvekili Recai Berber’in adı konuşuluyor. Meclis’teki çoğunluk sıkıntısı nedeniyle Savaş’ın şansının az olduğu dile getiriliyor. Cumhuriyet'in haberine göre HDP’li belediye başkanının görevden alınarak kayyum atanan Diyarbakır’a ise televizyoncu Nihat Hatipoğlu’nun (*) aday gösterilebileceği belirtiliyor.

TUNA, KEÇİÖREN’E TİRYAKİ, YENİMAHALLE’YE

Gökçek’in yerine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Mustafa Tuna’nın Keçiören’e, 3 dönemdir Altındağ Belediye Başkanlığı yapan Veysel Tiryaki’nin CHP’nin elinde olan Yenimahalle’ye kaydırılabileceği konuşuluyor.

ERDOĞAN’DAN İSTANBUL’ İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Erdoğan’ın, İstanbul’un ilçeleri için özel çalışma yaptığı, Kadir Topbaş’ın yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirilen Mevlüt Uysal’ın yeniden Başakşehir’den aday yapılabileceği belirtiliyor.

İZMİR SORUNSALI

İzmir için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener’in adı bir süredir ağırlıklı olarak dile getiriliyordu. Özgener’in adının öne geçtiği, hatta AKP’li milletvekillerince verilen ve aday olan oda başkanlarının seçilememesi durumunda eski görevine geri dönebilmesini öngören yasa önerisinin adaylığını güçlendirdiği kaydediliyor. Özgener’in adaylığı istediği, ancak ailesinin direndiği konuşuluyor.

İLERİ’NİN NOTU: NİHAT HATİPOĞLU KİMDİR?

AKP’nin Diyarbakır’a aday göstereceği konuşulan Nihat Hatipoğlu, yandaş kanal ATV’de dini programlar yapan bir ilahiyatçı.

‘Ekran hocası’ olan Hatipoğlu, daha önce ateizm karşıtı söylemleri ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in “televizyonda ağlamalı dualardan kaçının" şeklinde uyarılarıyla gündeme gelmişti.