Erdoğan: Bağdadi'nin eşi de yakalandı

Erdoğan, IŞİD lideri Bağdadi'nin eşi, kardeşi ve eniştesinin yakalandığını duyurdu.06-11-2019 16:29

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin 70. yılı kutlama töreninde konuştu. Erdoğan, ABD'nin Suriye'de düzenlediği IŞİD operasyonunda Ebubekir El-Bağdadi'nin öldürülmesine dikkat çekerek Türkiye'nin de Bağdadi'nin eşi, kardeşi ve eniştesinin yakalandığını duyurdu.

Erdoğan, "Dindar bir gençlik yetiştireceğiz dediğimde bana sözde imam hatip mezunu köşe yazarları bile saldırdı. Yine söylüyorum, dindar bir nesil yetiştireceğiz. Bu olursa tinerci, alkolik, hırsız olmaz." diye konuştu.

'NEDEN İLAHİYAT MEZUNLARI ÖĞRETMENLİK YAPMIYOR?'

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

''İmam hatip eğitiminin yaygınlaştırılmasını acı bir süreçle hatırlıyoruz. İmam hatip kapısında kızlarının neler çektiğini bilen bir baba olarak bunları yaşadık. Rabbim bunları tekrar göstermesin. Bir büyüğünüz ve cumhurbaşkanınız olarak sizlerden bir ricada bulunacağım. Neden ilahiyat mezunları öğretmenlik yapmada tereddüt yaşarlar. Öğretmen bulmada sıkıntı yaşıyoruz. İlahiyat mezunları öğretmen olmaya teşebbüs etmiyor. Birçok imam hatipte Kur'an derslerinin boş geçtiğine şahidim. Bir ara imam hatip öğrencileri 650 bine çıkmıştı. Bir darbe 60 bine indi. Şu anda bir milyon 300 küsür bine varan imam hatip öğrencisi var. Ama şu anda da büyük kampanyalar var; imam hatipe gidip ne yapcaksın! Bütün mesele girdiğin imtihanı kazanmandır. Anadolu lisesi mezununun hangi şartı varsa imam hatiplinin de aynı şansı var. Katsayı gibi engeller kaldırıldı. Artık diğer öğrencilerle aynı şartlarla yarışıyorlar.

'YİNE SÖYLÜYORUM, DİNDAR NESİL YETİŞTİRECEĞİZ'

Din kültürü ve ahlak dersine hoca bulunmuyor dersem yalan söylemiş olmam. Bu mevcut durumu alt üst edecek bir nesil görüyorum. Dindar bir gençlik yetiştireceğiz dediğimde bana sözde imam hatip mezunu köşe yazarları bile saldırdı. Yine söylüyorum, dindar bir nesil yetiştireceğiz. Bu olursa tinerci, alkolik, hırsız olmaz. Dindar gençlik bilecek ki alkol haramdır. Dindar neslin olduğu ülkede tüm manevi değerler bir anda yüksek bir sıçrama yapacak. Birbirini Allah için seven bir millet ortaya çıkacaktır. Makam mevki için değil."

'BAĞDADİ'NİN HANIMINI YAKALADIK AMA YAYGARA KOPARMADIK'

Biz de Bağdadi’nin hanımını yakaladık ama bakın biz bir yaygara yapmadık. Aynı şekilde kız kardeşini, eniştesini üstelik de Suriye tarafından bunları yakaladık şu anda bu noktada çalışmalarımızı en güçlü şekilde sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz.