Erdoğan, Atatürk Fen Lisesi’nde konuştu: İstanbul Havalimanımızın yolcu sayısı 30 milyonu aştı

Erdoğan 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılış töreninde konuştu.09-09-2019 14:11

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Kadıköy Atatürk Fen Lisesi'nde yapımı tamamlanan okulların ortak açılışı ve 2019-2020 eğitim öğretim yılının açılış töreninde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Yeni eğitim öğretim yılının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bölücü terör örgütünün haince katlettiği tüm eğitimcilerimizi rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimize hizmetleri ve sabırları için teşekkür ediyorum. 

Bugün 716 okulumuzun resmi açılışını yapıyoruz, 12 bin 640 yeni dersliği ülkemize kazandırıyoruz. Son 10 yılımız yapılan reformlarla, yeni yapılarla Türkiye'nin çehresinin değiştiği bir dönemdir. İstanbul Havalimanımızın yolcu sayısı 30 milyonu aştı.

Sorunlarımızı halının altına süpürme hatasının içine düşmedik. Cesaretle yüzleştik. 'Böyle gitmeyecek' deyip kararlı adımlar attık. Eğitimin alt yapısını adeta yeniden inşa ettik. Her yıl aslan payını eğitime ayırdık. Kalabalık sınıfları tamamen kaldırdık. Ben 75 kişilik sınıfta okudum. 100 kişiyi aşan sınıflar vardı. Şimdi 30 öğrenci ve altı çoğunlukta. Meslek liselerine ikinci sınıf muamelesi yapan katsayı sistemine son verdik. 8 yıllık kesintisiz eğitim yerine 4+4+4 getirip zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık. Ders kitaplarını okullarımıza ücretsiz dağıtıyoruz. Kimse ders kitabı peşinde koşmuyor.

Ders müfredatlarını özgürlükçü, demokratik, şeffaf ve objektif bir anlayışla yeni baştan hazırladık. Milletimizin inancını, insanımızın medeniyet ve kültür değerlerini hor gören ideolojik unsurları ders kitaplarımızdan tamamen temizledik. Okullarımızın teknolojik alt yapısını yeniledik. 1,5 milyon tablet ve bilgisayarı öğrenci ve öğretmenlerimize dağıttık. 12 yılda 632 bin yeni öğretmen ataması yaptık. Öğretmenlerimizin mali ve sosyal haklarında iyileşmeler oldu.

Asıl önemli işimiz bundan sonra başlıyor. Artık hep birlikte eğitimde kalite artışı gibi daha fazla emek, zaman isteyen meselelere yoğunlaşmamız gerekiyor. Düşünmeye, sorgulamaya, öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeye önem verilmeli. 2023 eğitim vizyonu belgemizi, hedeflerimizi gerçekleştirmek için önemsiyoruz. 

Sevgili öğrenciler, merak bilginin anahtarıdır. Soru sormaktan, sorgulamaktan asla çekinmeyin. Vicdan doğru yolu gösterir. İyi bir kariyer önemlidir ama önce iyi bir insan olmayı hedefleyin.