Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine İrfan Fidan'ı seçti

Erdoğan, Anayasa Mahkemesi üyeliğine Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Yargıtay Üyesi İrfan Fidan’ı seçti.23-01-2021 08:29

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay’da Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliği için yapılan seçimde en çok oyu alan isimler arasından seçimini yaptı. Yargıtay’a atanmasının hemen ardından, henüz hiçbir dosyaya bakmadan Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine aday olan eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan, AYM üyeliğine atandı.

Erdoğan’ın imzasıyla AYM'ye üye seçilmesine ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı. Buna göre Fidan, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından seçildi.

Daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde bulunan Fidan, Hakimler ve Savcılar (HSK) Genel Kurulunca 27 Kasım 2020’de Yargıtay üyeliğine seçilmişti. Fidan Yargıtay’a atanmasının hemen ardından, daha hiçbir dosyaya bakmadan Anayasa Mahkemesi üyeliğine aday olmuş ve en yüksek oyu almıştı.

İrfan Fidan’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı görevinde olduğu dönemde soruşturmasını yürüttüğü, ‘MİT TIR'ları’, ‘Osman Kavala’, ‘Gezi’, ‘Cübbeli Ahmet Hoca’, ‘Selam Tevhid’ gibi kritik çok sayıda dava bulunuyor.