Erdoğan Almanya'da Konuşma Yapmanın Yollarını Arıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eylül ayındaki Almanya ziyaretinde burada yaşayan AKP’lilere konuşma yapmak istediği, bunun için formül arandığı iddia edildi.31-08-2018 08:40

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 28-29 Eylül tarihlerinde Almanya'ya yapacağı devlet ziyaretinde, burada yaşayan AKP’lilere bir konuşma yapmak istediği iddia edildi.

Alman Haber Ajansı'nın (dpa) iddiasına göre Erdoğan Berlin ya da Köln'de AKP'lilere seslenmeyi planlıyor. Ajans, haberi Almanya ziyaretiyle ilgili bilgi sahibi olduğunu söylediği bir kaynağa dayandırdı. Kaynakla ilgili daha fazla ayrıntıya yer verilmeyen haberde, AKP'lilerin Erdoğan'ın Köln'de konuşma yapabileceği mekan arayışında olduğu belirtildi. Başkent Berlin'de de muhtemel mekanların araştırıldığı iddia edildi.

FARKLI FORMÜL ARANIYOR

Ancak Erdoğan ve diğer hükümet yetkililerinin Almanya'da kamuya açık konuşma yapması sorun olduğu için bu kez farklı bir formül düşünüldüğü belirtildi. Buna göre Erdoğan'ın, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte bir tartışma etkinliğine katılmasının, Türkiye toplumu temsilcilerinin de bu programda yer almasının planlandığı iddia edildi.

ALMANYA’DA ERDOĞAN TARTIŞMASI

Erdoğan başta olmak üzere, Türk hükümeti yetkililerinin Almanya'da konuşma yapması ülkede 2016'dan bu yana tartışma konusu. 2016'da Almanya'da Köln'de düzenlenen bir etkinlikte Erdoğan'ın video konferans yoluyla konuşma yapmasına yüksek mahkeme izin vermemişti. Nisan 2017'de yapılan anayasa değişikliği referandumu öncesinde de Türkiye'den bakan ve AKP yetkililerinin seçim etkinliklerine katılmasına müsade edilmemişti.