Erdoğan: Almanya'da Fransa'da yiyeceklerini bulamıyorlar, elhamdülillah Türkiye'de böyle bir sorun yok

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan; küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde yurttaşlara tamamını yansıtmadıklarını öne sürerken, "Almanya'da Fransa'da yiyeceklerini bulamıyorlar, elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok" dedi.09-10-2021 20:10

AKP'li Tayyip Erdoğan, Adana'da, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi temel atma ve Adana'da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış töreninde konuştu.

"Tüm dünyanın ekonomik sorunların ateşiyle kavrulduğu bir dönemden geçiyoruz" diyen Erdoğan, Biz ülkemizin en az hasarla, hatta çoğu alanda kazanımlarla bu dönemi geride bırakması için çalışıyoruz. Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bizde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz" iddiasında bulundu. 

Sözlerinin devamında "Amerika'nın halini, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Aynı şekilde Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar... Yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok" dedi.

'İŞÇİLERİMİZE TEŞEKKÜRÜ YÜKSEK ZAM ORANLARIYLA İFADE ETTİK'

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yaklaşık 2.2 milyar liralık kamu yatırımı ile 1.8 milyar liralık özel sektör yatırımlarının açılışını yapıyoruz. Buradaki üretilen polipropilen ülkemizin ithalatının yüzde 20'sini karşılayacak, cari açığa 250 milyon dolarlık katkı yapacak. Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi'nde 26 fabrikamızın açılışını yapıyoruz. Bay Kemal, "Fabrika var mı?" diyordun, bak işte açıyoruz. Bu fabrikaların her birinin müteşebbislerine şükranlarımı sunuyorum. Biz hükümet olarak katkılarından dolayı işçilerimize olan teşekkürümüzü kamu toplu iş sözleşmesindeki yüksek zam oranlarıyla ifade ettik. Özel sektörümüzün de aynı hassasiyeti göstereceğine inanıyorum. Ülkemizin dört bir yanında yüzlerce sanayi tesisini hizmete açarak iş dünyamızın dinamizmine şahit olduk. Bugün de Adana'da 26 fabrikayla bu kervana yeni katarlar ilave ediyoruz.

'DIŞ TİCARETİMİZE 23 MİLYAR DOLAR KATKI YAPACAK'

Yükselen her yeni fabrika bacası geleceğimize daha güvenli bakmamızı sağlıyor. Ülkemizdeki OSB sayılarının 325'e ulaşması iş dünyamızın yatırım ve üretim iştahının artarak sürdüğünü gösteriyor. Ceyhan Endüstri Bölgesi gibi 23 tane büyük ölçekli yatırım içeren projeyi de hayata geçirdik. Endüstri bölgelerindeki tüm yatırımlar tamamlandığında sağlayacağı 83 bin ilave istihdam yanında dış ticaretimize yıllık 23 milyar dolar pozitif katkı yapacak. Bizim istikametimiz millete dönük. Milletimiz bizden ne istiyor? Yatırım istiyor, işte yatırım. Sıkıntılarımız elbette var ama hamdolsun hepsinin de çözümü bizde mevcut.

'ALMANYA'DA KUYRUKLAR, FRANSA'DA KUYRUKLAR'

Tüm dünyanın ekonomik sorunların ateşiyle kavrulduğu bir dönemden geçiyoruz. Biz ülkemizin en az hasarla, hatta çoğu alanda kazanımlarla bu dönemi geride bırakması için çalışıyoruz. Küresel düzeyde enerji, mal ve hizmet fiyatları fahiş oranlarda arttığı halde bizde bunları kendi hizmetlerimize üçte biri, beşte biri oranında ancak yansıtarak vatandaşlarımızı koruyoruz. Amerika'nın halini, İngiltere'nin halini görüyorsunuz değil mi? Benzin yok benzin. Aynı şekilde Almanya'da kuyruklar, Fransa'da kuyruklar... Yiyeceklerini bulamıyorlar. Elhamdülilah Türkiye'de böyle bir sorun yok."

SARAY'IN UTANÇ TABLOSU

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi temel atma ve Adana’da yapımı tamamlanan projelerin toplu açılış töreninde konuştu. Erdoğan’ın ekonomik büyümeden söz ettiği törende yurttaşların polis kumanyasından artan yiyecekleri toplaması dikkat çekti.

Erdoğan’ın “İhracatımız her ay rekorlar kırarak artıyor, fabrikalarımız harıl harıl çalışıyor, istihdamda salgın öncesi dönemin dahi üstüne çıktık” ifadelerini kullandığı törende yurttaşların kumanyalardan artanları topladığı görüntüler ise CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan tarafından paylaşıldı.

Özkan, görüntüleri “Erdoğan’ın büyüme masalları anlattığı alanın girişinde polislerin kumanyalarından artan yiyecekleri insanlar topluyor. Saray bu büyük utancı görmez.” sözleriyle paylaştı.