Erdoğan: Afrin’e vali atanacak

Erdoğan’ın Afrin’e vali atanacağını, söz konusu valinin bölgedeki aşiretlerin içinden seçileceğini söylediği öğrenildi.23-03-2018 08:17

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün partisinin milletvekilleriyle bir araya geldi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Erdoğan, kısa süre içerisinde Afrin’de yapılacaklarla ilgili bilgi verirken, şunları söyledi:

'BİZDEKİ FETVACILAR GİBİ AFRİN'DE DE FETVACILAR ÇIKMIŞ'

“Birkaç gün içerisinde başta vali olmak üzere yerel yönetime ilişkin diğer atamalar yapılacak. Afrin’de hem güvenlik hem de yaşam koşullarıyla ilgili restorasyon çalışmaları başladı. ÖSO kuvvetlerinin şehirde yağma yaptıklarına ilişkin iddialar üzerine inisiyatif alıyoruz. Kolordu komutanımız bu konuda gerekeni yapacak. Bizdeki fetvacılar gibi, orada da fetvacılar ortaya çıkmış. Savaş ganimetlerinin helal olduğu gibi bir fetva verilmiş. Böyle şey olmaz. Komutanı görevlendirdim, gereği yapılacak.”

‘ÖSO ŞEHİTLERİNİN YAKINLARI İÇİN DE BİR ŞEY YAPMAMIZ LAZIM’

“ÖSO şehitlerinin yakınları ile ilgili de bir şey yapmamız gerekiyor. Ailelerinin mağduriyetinin giderilmesiyle ilgili birtakım düzenlemeler yapmak gerekiyor.”

VALİ AŞİRETTEN OLACAK

Haberde ayrıca, kurulacak yerel yönetimin, bölgede yaşayan aşiret ve etnik unsurların temsilcilerinden oluşturulacağı, şehre atanacak valinin de bu kişiler arasından seçileceği yazıldı. Güvenliğin ise ilk etapta ÖSO ile sağlanacağı, ardından yerel güvenlik biriminin oluşturacağı kaydedildi. Büyük çoğunluğu Kilis, Hatay ve Gaziantep’te yaşayan 350-400 bin Afrinli’nin geri dönebileceği de aktarıldı.