Erbaş’ın Atatürk’e hakaret eden Mısırlıoğlu ile görüşmesi Meclis’e taşındı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın 10 Kasım’da Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyareti Meclis gündeminde taşındı. Önergede, Diyanet’in söz konusu ziyareti ‘insani bir ziyaret’ olarak savunmasına da tepki gösterildi.12-11-2018 13:27

İleri Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısırlıoğlu’nu ziyaret etmesi TBMM gündeminde taşındı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede “Diyanet İşleri Başkanı eğer açıklandığı gibi ‘insani duygularla’ gittiyse neden Başkanlığı temsil eden sarık ve cübbeyi çıkarmamıştır? Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk’e hakaret eden kişiyi tam da Atatürk’ün anıldığı günde ziyaret eden Ali Erbaş görevden alınacak mıdır?” diye sordu.

‘ATATÜRK’E SALDIRI CUMHURİYETE VE LAİKLİĞİE SALDIRIDIR’

Antmen önergesinde, “Atatürk’e yapılan her türlü saldırı aynı zamanda laikliğe, demokrasiye, çağdaşlığa, halkın egemenliğine, Cumhuriyete, özgürlüğe ve Türkiye’ye de yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Kadir Mısırlıoğlu’nun Alevilere, ilericilere ve aydınlara ağır hakaretleri ile bilinen sözde bir tarihçi olduğunu kaydeden CHP’li vekil “Bu kişi aynı zamanda '10 Kasım’da kenefe gidin', 'Atatürk’le zerre muhabbetti olan cenazeme gelmesin' ve 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen ve kamuoyunun vicdanını yaralayarak tepkisini de çeken bir şahıstır. Bu ülkenin en büyük ortak değerine, Atatürk’e her fırsatta saldıran bu kişi, Atatürk’ü andığımız, yas tuttuğumuz gün olan 10 Kasım’ın hemen öncesinde, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından ziyaret edilmiştir” dedi.

Söz konusu ziyaretin toplumun tüm kesimlerince tepki çektiğini ve bunun üzerine de Diyanet’in açıklama yapmak zorunda kalarak ‘İnsani bir ziyaretti’ dediğini hatırlatan Alpay Antmen, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

‘TAM 10 KASIM’DA YAPILAN BU ZİYARETİN AMACI NE?’

–Atatürk’e hakaret eden bu kişiyi ziyaret hangi amaçla yapılmıştır? Tam da 10 Kasım’a denk gelecek şekilde ziyaret fotoğraflarının paylaşılmasıyla ne amaçlanmaktadır?

–Diyanet İşleri Başkanı eğer açıklandığı gibi ‘insani duygularla’ gittiyse neden Başkanlığı temsil eden sarık ve cübbeyi çıkarmamıştır? Neden o ziyarete Diyanet İşleri Başkanlığının tahsis ettiği makam araçlarıyla gitmiştir?

–Diyanet İşleri Başkanlığını kuran Atatürk’e hakaret eden kişiyi tam da Atatürk’ün anıldığı günde ziyaret eden Ali Erbaş görevden alınacak mıdır?

–Bütün halkın vergileriyle 10 milyardan fazla bütçe alan Diyanet İşleri Başkanı ülkeyi neden kutuplaştırmaktadır neden ülkenin ortak değerine saldıran bir kişiyi tepki çekeceğini bilmesine rağmen ziyaret etmiştir?

–Ezanın bu topraklarda özgürce okunmasının en büyük nedeni olan Atatürk, 10 Kasım’da camilerde neden anılmamıştır?”