Enfeksiyon nedeniyle 6 çocuk hayatını kaybetti

Enfeksiyon nedeniyle 6 çocuk hayatını kaybetti

İngiltere'de Strep A enfeksiyonu nedeniyle 6 çocuk hayatını kaybetti.

Strep A isimli bakteriyel enfeksiyon nedeniyle İngiltere'de eylülden bu yana 6 çocuğun hayatını kaybettiği açıklandı.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), ülkede eylül ayından bu yana 5'i 10 yaşından küçük 6 çocuğun Strep A enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiğini doğruladı. Ailelerin enfeksiyona karşı dikkatleri olmaları uyarısında bulunan UKHSA, hastalığın görülme oranının önceki yıllara kıyasla daha yüksek olduğuna işaret etti.

COVİD-19 ETKİSİ

Sputnik'in aktardığına göre UKHSA, artışın, büyük olasılıkla bakterinin toplum içinde yüksek miktarda dolaşımından kaynaklandığı tahmininde bulundu. Uzmanlar da Strep A enfeksiyonlarındaki genel artışın, Covid-19 salgınının ardından bağışıklığın düşmesinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

BİR ÇOCUK HASTANEDE

Öte yandan, Strep A'ya yakalanan 4 yaşındaki bir kız çocuğu da 28 Kasım'dan bu yana Liverpool'daki hastanede solunum cihazına bağlı durumda yaşam mücadelesi veriyor.

YAKIN TEMASLA BULAŞABİLİYOR

Strep A isimli bakteri, genellikle insanların boğazına ve derisine yerleşerek zaman zaman soğuk algınlığı ve boğaz şişliğine yol açmasıyla biliniyor. Vücudun bazı bölümlerinde kızarıklık ve deri enfeksiyonunun oluşmasına neden olan bakteriler, bazı vakalarda ciddi komplikasyonlara ve ölümlere yol açabiliyor.

Hastalığa sebep olan bakteri, hapşırma, öksürük ve yakın temas yoluyla insanlar arasında kolaylıkla yayılabilecek kadar uzun süre ellerde veya boğazda yaşayabiliyor.