Endonezya'da 500'den fazla sandık görevlisi hayatını kaybetti

Endonezya’da 17 Nisan’da yapılan seçimlerde ve sonrasında aşırı yorgunluktan hayatını kaybeden sandık görevlilerinin sayısı 500'ü geçti.03-05-2019 12:45

Endonezya'da 500'den fazla sandık görevlisi, 17 Nisan'da yapılan tek günlük seçim sonucu aşırı yorgunluktan hayatını kaybetti.

Endonezya'da yapılan ve dünyanın en geniş katılımlı tek günlük seçiminde, aşırı yorgunluktan ölen sandık görevlilerinin sayısının 500'ü aştığı belirtildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, seçim günü ve sonrasında, şu ana kadar Endonezya Seçim Komisyonuna bağlı 412 sandık görevlisi, Seçim Denetleme Kurumundan 92 görevli ve aralarında güvenlik görevlilerinin de bulunduğu toplamda 500'den fazla kişi aşırı çalışmaya bağlı yorgunluk nedeniyle hayatını kaybetti. Yaklaşık 3 bin 700 sandık görevlisinin de hastanede tedavi gördüğü ve özellikle sandık görevlilerinde can kaybının yüksek olduğu aktarıldı.

AİLELERE TAZMİNAT ÖDENECEK

Seçimin işleyişi ve güvenliğinden sorumlu her birimin, ölenlerin ailelerine farklı miktarlarda tazminat ödeyeceği bilgisi paylaşıldı.

17 Nisan'da 260 milyon nüfuslu ülkede ilk kez devlet başkanlığı, yerel ve ulusal parlamento seçimleri, masrafları kısmak amacıyla aynı gün yapılmıştı.

245 BİN ADAY, 7 MİLYON SANDIK GÖREVLİSİ

193 milyon seçmenin yaklaşık yüzde 80'inin oy kullandığı seçimlerde, her seçmenin beş oy pusulası doldurması gerekiyordu. Doğudan batıya beş bin kilometreden daha fazla uzunluğa sahip olan ülkede 8 saat içinde bu kadar oyun kullanılmasının ve ardından oy pusulalarının elle sayılmasının, sandık görevlilerinin aşırı yorgunluğuna ve ölümlerine neden olduğu bildirildi.

Nikkei Asian Review adlı haber sitesinin verdiği bilgiye göre, bazı seçim bölgelerinde 100'den fazla aday seçime katılırken, bazı sandık görevlilerinin 30 saat boyunca pusulaları saymak zorunda kaldığı aktarıldı. Bloomberg Haber Ajansı ise, 245 bin adayın katıldığı seçimlerde 7 milyon sandık görevlisinin görev yaptığını bildirdi.