Endonezya ve Doğu Timor'da yaşamını yitirenlerin sayısı 155'e yükseldi

Şiddetli yağışların Endonezya ve Doğu Timor'da yol açtığı sel ve heyelanlar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 155'e ulaştı.06-04-2021 09:05

Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Merkezi (BNPD), sel ve heyelanların ardından Doğu Nusa Tenggara eyaletine bağlı Lembaga kentinde 67, Doğu Flores'te 49 ve Alor'da 12 kişi olmak üzere toplam 128 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. Sel ve heyelanların ardından kaybolan 72 kişiyi ise arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Ekvator kuşağındaki Endonezya'da özellikle ekim ile nisan arasında sıklıkla su baskınları ve heyelanlar meydana geliyor. Doğal afet kurumuna göre, takımadada nüfusun yarısına denk gelen 125 milyon kişi heyelan riskinin olduğu bölgelerde yaşıyor.

DOĞU TİMOR'DA ÖLÜ SAYISI 27'YE YÜKSELDİ

Öte yandan Endonezya'nın komşu ülkelerinden Doğu Timor'un başkenti Dili ve çevre illerdeki sellerin ardından ölenlerin sayısı 27'ye çıktı. Endonezya'nın ulusal ajansı Antara'da yer alan habere göre, dün başlayan sel felaketinin ardından binlerce kişi evinden tahliye edilerek güvenli bölgelere yerleştirildi.

Sel nedeniyle yaşamını yitirenlerin 6'sının çocuk olduğu bildirildi.