En az 10 pozitif vaka çıkan fabrikada çalışma devam ediyor: Emekçiler koronavirüs ve işsizlik kıskacında!

İktidarın emekçilere yönelik ücretli izin gibi adımları atmaması dolayısıyla Covid-19 salgını sanayi bölgelerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Çalışmak zorunda bırakılan işçiler ise salgın ve işsizlik kıskacına alınmış durumda...08-04-2020 03:37

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Gebze bulunan ve en az 10 işçide Covid-19 tespit edilen İnform Elektronik fabrikasında çalışma devam ediyor. Her gün endişe içinde işe gelmek zorunda olan işçiler ve ailelerinin sağlığı yine hiçe sayılıyor.

AKP’nin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili patronlar için önlemler almaya devam ederken, ücretli izin gibi kararların alınmamasıyla işçiler salgına mahkum ediliyor. Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan ve yaklaşık 300 mavi yakalı işçinin çalıştığı İnform Elektronik fabrikasında pozitif vaka sayıları her geçen gün artmasına rağmen işçiler çalıştırılmaya devam ediliyor. Geçen hafta ilk vakanın tespit edildiği fabrikada dün (7 Nisan) itibarıyla vaka sayısı en az 10 oldu.

TEK ÖNLEM: ‘TEST SONUCUN ÇIKANA KADAR İŞE GELME’

Ağırlıklı olarak Ümraniye, Sancaktepe, Kartal, Maltepe, Pendik, Tuzla gibi İstanbul ilçelerinden gelen ve Gebze’de yaşayan emekçilerin çalıştığı fabrikada, test yapılan işçiler sonuçlar gelene kadar idari izinli sayılırken, testlerin negatif çıkması durumunda iş başı yaptırılıyor. Yakın temaslı çalışmanın yapıldığı işyerinde, maske ve eldiven kullanılmasına rağmen emekçiler, bunun salgından korunmak için yeterli olmadığını düşünüyor.

İŞÇİLER KISKACA ALINDI: ‘YA İŞSİZ KALIRSIN, YA HASTALANIRSIN’

Kendilerinin ve ailelerin sağlığından endişe duyan işçiler, işsiz kalma ve sağlık riski arasında tercih yapmaya zorlanırken, 1 hafta gibi bir sürede artan vaka sayısına rağmen fabrika yönetimi tarafından test sonucu çıkana kadar izinli sayılmanın dışında bir adım atılmıyor.

FABRİKALARDA VAKALAR ARTIYOR

Öte yandan sanayi bölgelerinde hızla arttığı gözlenen Covid-19 salgının en çok etkilediği yerlerden biri de Gebze. Şu ana kadar burada bulunan Sarkuysan, Fontana, Cavo, Lg-Arçelik, Alstom, DYO, Makine Tarım ve İnform işyerlerinde pozitif vakalar tespit edildi.

EMEKÇİLER SALGINA MAHKUM EDİLİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, "Ağırlıklı vakaların görüldüğü yaş aralığı 20-65 arası” demişti.

KOCAELİ VALİLİĞİ İŞ BIRAKMAYI YASAKLAMIŞTI

Kocaeli Valiliği de işçilerin yasada yer alan kaçınma hakkını kullanarak iş bırakmalarının ardından 2 Nisan’da kent genelinde 15 gün boyunca iş bırakmayı yasaklamıştı.