Emlak Konut, Kanal İstanbul güzergahında 2 milyon metrekarelik arazi aldı

Emlak Konut GYO, Kanal İstanbul güzergahında yaklaşık 2 milyon metrekarelik arazi aldı. TOKİ ile Emlak Konut arasında protokol imzalanırken, CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman "1,4 milyar liralık Kanal İstanbul manzaralı arazide rant garantili proje geliştirilecek" dedi.05-09-2020 17:35

Bilim insanlarının ve yurttaşların yaratacağı doğa tahribatı nedeniyle ısrarla karşı çıktığı AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "İsteseniz de istemeseniz de yapılacak" dediği Kanal İstanbul projesi tartışmaları devam ederken, 'katliam projesi'nin güzergahında kalan Küçükçekmece Gölü kıyısındaki toplam 1 milyon 971 bin 786 metrekarelik araziye ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Emlak Konut GYO'dan yapılan açıklamada, yaklaşık 2 milyon metrekarelik araziyi TOKİ’den satın almak için 28 Ağustos 2020 tarihinde protokol imzalandığı duyuruldu.

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, 3 Eylül 2020 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirimde bulunulduğu belirtilirken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ Başkanlığı mülkiyetindeki Avcılar, Firuzköy Mahallesinde bulunan toplam 1 milyon 971 bin 786 metrekare büyüklüğündeki dört parselin, imar uygulaması sonrasında oluşacak yaklaşık 689 bin metrekarelik kısmı değerlemeye tabi tutuldu.

Açıklamada ayrıca “Yaklaşık 689,049.05 metrekare yüzölçümlü imar parsellerinin 1 milyar 420 milyon TL (KDV Muaf) bedel üzerinden şirketimizce satın alınmasına ilişkin; şirketimiz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında 28.08.2020 tarihinde protokol imzalanmıştır” ifadelerine yer verildi.

'TÜRKİYE'DE DURMAYAN TEK ŞEY KANAL İSTANBUL'DAKİ RANT AŞKI'

Bazı AKP'li siyasetçilerin ve Ortadoğulu zenginlerin arazi satın aldığı Kanal İstanbul güzergahında süren rant hareketlerine CHP'li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman çok sert tepki gösterdi.

Ataman “Türkiye'de durmayan tek şey Kanal İstanbul'daki rant aşkı. Garantili hastane yaptılar, garantili köprü yaptılar, garantili yol yaptılar şimdi de rant garantili proje yapıyorlar. Durmak yok ranta devam. Kanal İstanbul'da bitmeyen rant aşkı devam ediyor. Emlak Konut, 1.4 milyar liralık Kanal İstanbul manzaralı arazide rant garantili proje geliştirecek” ifadelerini kullandı.