Eminönü'ndeki balık-ekmek teknelerinin tahliye yolu açıldı

2 numaralı teknenin başlattığı dava sürecinde de karara varılmasının, tüm teknelere tahliye yolu açıldı. Daha önce de 1 ve 3 numaralı teknlerin ihtiyadi tedbir kararı kaldırılmıştı.27-12-2019 22:17

İstanbul Eminönü’ndeki balık-ekmek teknelerinin tahliyesine ilişkin 2 numaralı teknenin dava talebi reddedildi. Kararın ardından tüm teknelere tahliye yolu açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sözleşmeleri biten Eminönü’ndeki balık-ekmekçilerin 1 Kasım’da tekneleri boşaltmasını iş yeri sahiplerine tebliğ etmişti. İBB’nin bu kararının ardından teknelerdeki balıkçılar, İBB’ye karşı tahliyeyi durdurmaya yönelik talepte bulunarak ayrı ayrı davalar açmıştı.

Balıkçı esnafının talebi doğrultusunda mahkeme, idarenin savunması alınana kadar yürütmenin durdurulması kararı vermişti. İdare mahkemesi İBB’nin davaya gerekli belgeleri sunmasının ardından yürütmenin durdurulması kararını kaldırılmış ve 1 numara ile 3 numaralı balık-ekmek teknelerinin açmış oldukları davalar reddedilmişti.

İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesinin ardından 3 numaralı teknenin avukatları kira sözleşmesinin devamına ilişkin İstanbul 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne yeni dava açmış ve ihtiyadi tedbir kararı aldırılmıştı ancak mahkeme ara celse açarak İBB avukatlarının itirazını kabul etmiş ve ihtiyadi tedbir kararını kaldırmıştı.

1 ve 3 numaralı balıkçıların ihtiyadi tedbir kararının kaldırılmasının ardından tahliye işlemlerine geçilmesi beklenirken, 2 numaralı balıkçının başlattığı dava sürecinde de karara varıldı.

İstanbul 10. İdare Mahkemesi, 3 numaralı balıkçının avukatlarının dava talebini reddetti.

Mahkemenin bu kararının ardından İBB’nin avukatlarının Fatih Kaymakamlığı’na yürütmenin durdurulması ya da ihtiyati tedbir kararının olmadığını bildireceği ve Eminönü’nde bulunan balıkçıların tümünün tahliye işlemlerinin başlatılacağı öğrenildi.