Emine Erdoğan: Dünyadaki kaosun nedeni eşyaların sevilmeleri

Kullandığı lüks eşyalarla gündeme gelen Emine Erdoğan, "İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır” dedi.01-11-2019 17:41

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 2.Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi'ne katıldı. Burada bazı açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan, Cemil Meriç'ten alıntı yaparak, “İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır” dedi.

Emine Erdoğan’ın Atık Zirvesi’ndeki konuşması özetle şöyle:

"Kullan at diye sunulan yaşam tarzı aslında ilkel. 2017'de sadece plastik ambalaj atığı 3 milyon tonun üzerindeydi. Üretilen her ürünün çevreye maliyeti hesaplanmalı. 25 bin kamu binasında sıfır atık projesine geçtik.

Bireyler bazen devasa endüstriler karşısında kendilerini çaresiz hissediyorlar. Endüstriler ise bunun bir arz-talep meselesi olduğundan söz ediyorlar. Oysa meseleye daha bütüncül bakmamız gerekiyor. Biz bireylere de endüstriye de düşen sorumluluklar var. Mesela restoranlar plastik pipet dışında alternatif pipet sunduğunda müşterilerine aynı zamanda bir çevre duyarlılığı penceresi de açmış oluyor. Aynı şekilde ıslak mendillerin 'geri dönüşemeyen' kategorisine girdiğini bilmeyen tüketiciler alternatif ürün servis edildiğinde yaşayarak öğrenme imkanı da buluyor. Burada yaşanan deneyimin evde tekrarlanma ihtimali de yüksek oluyor. Kullan-at, giy-at diye büyük bir başarı gibi sunulan yaşam tarzlarının aslında ne kadar ilkel olduğunu acilen fark etmemiz lazım.”

SIK SIK LÜKS EŞYALARLA GÜNDEME GELİYOR

Emine Erdoğan, daha önce kullandığı lüks eşyalarla gündeme gelmişti. Bunlardan en öne çıkanı ise sık sık kullandığı 50 bin dolarlık Hermes marka çantasıydı.