Elvan: Ekonomi canlanıyor ama bireysel kredilerde ciddi artış var

Ekonominin canlandığını iddia eden Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, bir yandan da bireysel kredilerde ciddi artış olduğunu ve bankalar bu ödemeleri alamadıkları tedbir alacaklarını duyurdu.26-08-2021 09:37

AKP’li Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında yaptığı sunumun ardından, milletvekilleriyle ekonominin öncelikleri başlıklı toplantı yaptı. Toplantıda ekonominin canlandığını söyleyen Elvan, buna rağmen bireysel kredilerde ciddi artışlar olduğunu söyledi. Bankaların ödemelerini alamadığına da değinen Elvan, önlem alacaklarını kaydetti.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Elvan ekonomiyle ilgili olarak şu başlıkları paylaştı:

‘DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞİN BİZE BİR YÜKÜ OLDU’

“Ekonomik göstergeler olumlu yönde ilerliyor. Aldığımız tedbirler etkisini gösteriyor. Tasarruf tedbirlerine büyük özen gösteriyoruz. Dövizdeki yükselişin bize bir yükü oldu. Ama dikkatli ve prensipli davranırsak, bu yükü hafifletiriz.

Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde sorun yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış var. Bu konuda bazı tedbirler aldık, ama yeni tedbirler de gündeme gelecek. Bankalara bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik.

Ayrıca kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız. Takibi yapılacak. Yeni kredi verilirken, önceki kredinin gerçek anlamda yatırım için kullanılıp kullanılmadığına bakılacak. Alınan krediye konu olan yatırım gerçekleşme durumuna bakılacak.”