Elektriğe gelen zamların gerekçesi: 'Şirketleri zarara uğratmama zorunluluğu'

EPDK Başkanı Yılmaz, elektriğe üst üste gelen zamların, enerji şirketlerini zarara uğratmama zorunluluğundan kaynaklandığını söyledi.08-10-2019 09:12

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektriğe bu yıl başka zam yapılmayacağını söyledi. Zamları savunan Yılmaz, “Biz enerjide zamları yaparken maliyetleri dikkate alıyoruz. Bu şirketleri zarar ettirmemek gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Elektrikte üst üste yapılan zamları değerlendiren Yılmaz, "Elektriğin maliyetinin altında satışları beklemek doğru değil. Enerjinin üretim maliyetlerine bakınca zararına satış yapmak eşyanın tabiatına aykırı. Ekonomiye de aykırı. Dolayısıyla biz enerjinin de maliyet bazlı formülde satılmasından yanayız. Dolayısıyla biz enerjide zamları yaparken maliyetleri dikkate alıyoruz. Bu şirketleri zarar ettirmemek gibi kanundan doğan bir sorumluluğumuz var" diye konuştu. 

Yılmaz, ertelenen zamların ileride katlanarak geldiğini, buna fırsat vermediklerini, bunun da ekonominin gereği olduğunu söyledi.

Bu sene başka zam olmayacağını belirten Yılmaz "Son çeyreğin tarifesini yapmış olduk, bu sene elektrikte başka herhangi bir zam söz konusu değil"  ifadelerini kullandı.