Elazığ'daki depremzedeler -13 derecede sokakta kalıyor: 'Çadırlarda ısıtıcı yok, çocuklar çok üşüyor'

Elazığ depreminin ardından artçı sarsıntılar sebebiyle -13 derecede geceyi sokakta geçiren yurttaşlar, kurulan çadırlarda ısıtıcı olmadığını ve çocukların çok üşüdüğünü ifade etti.27-01-2020 10:17

Elazığ'da 24 Ocak'ta yaşanan 6,8'lik deprem nedeniyle geceyi sokakta geçiren yurttaşlar ısınmak için ateş yakarken, gece yarısı -13’ü bulan soğukta kentin farklı noktalarında kurulan çadırlarda kalanların en büyük problemi ısınma. Bir depremzede, “Çadırlarda ısıtıcı yok, toprak buz tutmuş” derken bir diğeri, “Biz dayanırız ama çocuklar çok üşüyor. Hasta olacaklar” diyor. Öte yandan Elazığ Garı’nda yaklaşık 10 vagon depremzedelere açıldı.

Kentin en işlek caddelerinden Gazi Caddesi’nde her 100 metreye bir yakılan ateşin etrafında toplanan depremzedeler, 19’unun büyüklüğü 4’ün üzerinde 533 artçı deprem ile sarsılmaya devam eden kentte ikinci geceyi de uykusuz geçirdi.

'ÇADIRLARDA ISITICI YOK, ÇOCUKLAR ÜŞÜYOR'

AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından Elazığ Kültür Park’ta kurulan çadırlarda da çok sayıda insan kalıyor. Büyük çoğunluğunu depremin vurduğu eski yerleşim yerlerinde oturan depremzedelerin oluşturduğu çadır kentte de dondurucu soğuktan kurtulmak pek mümkün değil. AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından verilen battaniyelerin soğuğu engellemediğini belirten yurttaşlar, ısıtıcısı olmayan çadırların da dondurucu soğuğun önüne geçmediğini söylüyor. Depremzedeler ya hasar görmüş evlerinden getirdikleri ek battaniyeler ile ısınmaya çalışıyor ya da çadırın etrafına yaktıkları ateşin başında sabahlıyor. Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre 5 çocuk annesi bir yurttaş, “En büyük sorun çocuklar. Biz yine dayanırız ama onlar dayanamıyor. Çok üşüyorlar. Dışarıda ateş yakıp çadırdan çıkarıyorum çocukları” dedi.

‘ÇADIRI VERDİLER AMA İÇİ BOŞ’

Nitekim Kültür Park başta olmak üzere kentte bulunan çadırlarda kalanların en büyük sorunu ısınma. Özellikle çocukların yoğunlukta olduğu çadır kentte aileler çocukların hasta olmasından endişeli. Çadırın yanı başında yaktığı ateşte ısınmaya çalışan bir depremzede, da “Çadırı verdiler ama içi boş. Yerler toprak, buz tutmuş. Üzerine ne sererseniz serin ısınmıyor. Isıtıcı da olmayınca geceleri çok soğuk oluyor” diye konuştu. Çadırda ısınamayan depremzedeler kısa süreliğine de olsa çocuklarını alıp park içinde bulunan ve çadıra göre hayli sıcak olan kafede ısınmaya çalışıyor. Birçok insan buranın daha sıcak olmasından kaynaklı ya sandalyede ya da yerde uyuyor.

ELAZIĞ GARI’NDA VAGONLAR DEPREMZEDELERE AÇILDI

Depremzedelere açılan bir diğer yer ise Elazığ Garı. TCDD tarafından vagonlara bağlanan jeneratör yardımı ile depremzedelerin burada konaklaması sağlanıyor. Depremzedelere açılan yaklaşık 10 vagon, çadırlara göre daha sıcak. Bu yüzden de kısa sürede dolmuş. Deprem olduğunda Aksaray Mahallesi’ndeki evinde olan bir depremzede, “Bugüne kadar gördüğüm en büyük depremdi. Evin giriş kapısı yıkıldı. Çıkamayacağım zannettim ama zorla çıktık. Babam ve annem camide kalıyor, ben burada kalıyorum. İlk gece sabaha kadar dışarıdaydık. Çok soğuktu, bugün buraya geldim. En azından sıcak bir yer” dedi.