'Ekonomik istikrar' paketinde işçiye yer vermeyen AKP, Afrika'ya yardımı 5 milyar liraya çıkardı!

Hazırladığı 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' paketinde işçinin adını dahi anmadan patronların cebini korumaya çalışan AKP, koronavirüs tedbirlerinin konuşulmasının beklendiği Meclis'te Afrika Kalkınma Bankası’ndaki payını 5 milyar liraya çıkarma kararı aldı.21-03-2020 13:11

İşsizlik her geçen gün daha da artarken ve ekonomik krizin en büyük etkisini emekçiler hissederken patronların cebini düşünen AKP hükümeti, bu sefer de Türkiye’nin Afrika Kalkınma Bankası’ndaki payını 800 milyon dolara (5 milyar TL) çıkarttı. Meclis'te kabul edilen teklifle AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da 26 milyar TL’ye kadar aktarım yetkisi verildi.

Meclis’te dünyanın her yerine yayılan ve Türkiye'yi de etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınacak tedbirlerin görüşülmesi beklenirken, Afrika Kalkınma Bankası’na yapılması planlanan para aktarımına ilişkin karar alındı.

Geçen hafta Dışişleri Komisyonu’ndan da geçirilen anlaşma çerçevesinde, Türkiye’de Afrika Kalkınma Bankası’ndaki payının 800 milyon dolara (5 milyar TL) çıkarılması kabul edildi. Anlaşma ile Erdoğan'a da bu miktarı beş katına yani 4 milyar dolara (26 milyar TL) çıkarma yetkisi verildi. Muhalefet vekillerinin tepkilerine karşın yasa teklifi, AKP’nin oylarıyla Meclis’ten geçirildi.

‘8 MİLYON İŞSİZE GÜVENCE YOK’

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP’li Utku Çakırözer, ”Dünyada iki kriz var. Biri korona krizi, diğeri ekonomik kriz ve bunlar iç içe geçmiş durumda. Türkiye’de 8 milyon işsiz var. Ama dün açıklanan pakette emekçiye hiçbir güvence yok. Çocuğuna bakmak zorunda olan ebeveynlere kamuda idari izin ve özel sektörde ücretli izin yok. Halkın ödeyemediği kredi ve kredi kartlarının ertelenmesi yok. Su, doğal gaz, elektrik faturalarının ertelenmesi yok, esnafın kirasına erteleme yok. ‘Bu eksikleri nasıl tamamlarız’ diye konuşmamız gerekirken Afrika Kalkınma Bankası’nın sermaye artırımına olağanüstü oranda artışla katılmanın özellikle böylesine bir dönemde doğru değil” dedi.

Çakırözer, Afrika’ya aktarılacak olan bu paranın küresel salgına karşı yurttaşların korunması için bütçenin esnafın, işçinin, öğrencinin ve sağlık çalışanlarına aktarılmasını istedi.