Ekonomi profesörü Hanke: Türkiye’de gerçek enflasyon yüzde 43, Erdoğan sizi kandırmasın

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke, "Türkiye’de gerçek enflasyon yüzde 43, Erdoğan hükümeti yıllık yüzde 20 enflasyon oranıyla sizi kandırmasın" açıklamasında bulundu.15-04-2019 20:17

Ünlü ekonomi profesörü Steve Hanke, Türkiye’de gerçek enflasyonun yüzde 43 olduğunu söyleyerek, “Erdoğan hükümeti yıllık yüzde 20 enflasyon oranıyla sizi kandırmasın, türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ölçümlemeleri güvenilir değil” dedi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan ve Beyaz Saray’da Ronald Reagan döneminde ekonomik danışman olarak da çalışan Hanke, Twitter’da yer alan paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin yıllık enflasyon oranının 13 Nisan 2019 tarihi itibariyle doğru ölçümlenmiş hali yıllık yüzde 43’tür. Erdoğan hükümetinin yıllık yüzde 20 demesine kanmayın. TÜİK ölçümlemeleri güvenilir değil.”

Hanke resmi enflasyon ile gerçek enflasyonu yansıttığı belirtilen bir grafik de paylaştı.

'ERDOĞAN'IN TEŞVİĞİ ÇOK GÜÇÜK VE GEÇ BİR HAMLE'

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı ‘reform paketi’ne ilişkin de bir paylaşım yapan Hanke, pakette bankalara aktarılacak 5 milyar dolar (28 milyar lira) desteğin çok az olduğunu belirterek şunları söyledi: “Erdoğan’ın 5 milyar dolarlık teşviği, Türkiye’nin borç batağına saplanmış bankalarına yardım etmek için çok küçük ve çok geç bir hamledir. Bir para kurulu kurulmadıkça, ekonominin çıpası haline gelen yüzde 40 enflasyon ve zavallı ve budala lirayla, hiçbir şey işe yaramaz.”