Einstein'ın Tanrı'nın varlığını reddettiği mektubu açık artırmaya çıkıyor

Nobel Ödüllü fizikçi Einstein'ın ölümünden bir yıl önce yazdığı ve Tanrı'nın varlığını ve dini açıkça reddettiği mektubu ikinci kez açık artırmaya çıkarılacak.04-10-2018 14:02

Dünyaca ünlü bilim insanı ve Nobel Ödüllü fizikçi Albert Einstein’ın mektubu açık arttırmaya çıkıyor.

Einstein,1954'te Yahudi filozof Eric Gutkind'e yazdığı mektupta, "Tanrı sözcüğü bana göre insanın güçsüzlüğünün ifadesi ve ürünü olmaktan başka bir şey değil. İncil, saygı duyulması gereken ancak ilkel ve oldukça çocuksu bir efsaneler yumağı" diyor.

TARTIŞMA YARATMIŞTI

2008'deki bir açık artırmada 404 bin dolara satılan mektup, o dönemde büyük tartışma yaratmıştı.

2012'de müzayede sitesi eBay'da 3 milyon dolar başlangıç fiyatıyla satışa çıkarılan 'Tanrı Mektubu'na alıcı çıkmadı.

Müzayede şirketi Christie's yetkilileri, New York'taki açık artırmada mektubun bir buçuk milyon dolara satılmasını beklediklerini söyledi.

EİNSTEN’IN ‘İNANCI’: 'KOZMİK AKIL'

Denis Brian'ın 'Einstein: Bir Yaşam' adlı kitabında izafiyet kuramının sahibi fizikçinin, çocukluğunda koyu bir Yahudi olduğu belirtilerek "Okula gidip gelirken, ezberlediği ilahileri okurdu" iddiasında bulunuluyor.

Kitaba göre Einstein, 13 yaşına geldiğinde yüksek matematik ve felsefeye ilgi duymaya başladı, "yalanlarla kandırıldığını hissetmeye başlayarak" dini düşüncelerinden uzaklaştı.

BBC Türkçe'nin haberine göre Eugene Mallove, 1985'te Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, Einstein'in hayatının hiçbir döneminde ateist olmadığını söylüyor.

Mallove'a göre Einstein, evrenin arkasında, 'doğa kanunları arasındaki uyuma hayranlığı yansıtan ve insanların sistematik düşünce ve davranışlarıyla kıyaslanamayacak kadar üstün bir "kozmik akıl" olduğuna inanıyordu.