Eğitim Sen, 'Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu’nu yayınladı

Eğitim Sen tarafından tablonun paylaşıldığı açıklamada, "Covid-19 salgınının okullardaki yansımalarını ortaya koyan sahadan topladığımız verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Öncelikle aşı olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması, sağlıklı ve güvenli eğitim için mücadelemiz artarak sürecektir" denildi.08-03-2021 14:56

İleri Haber

Eğitim-Sen, Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Vaka Tespit Tablosu’nun ilkini yayınladı. 15 Şubat - 5 Mart tarihleri arasındaki veriler baz alınarak hazırlanan tablo, bundan sonra da haftalık olarak yayınlanacak.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ara verilen yüz yüze eğitim ilk olarak 15 Şubat’ta köy okullarında yeniden başlamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 1 Mart’ta okul öncesinde, ilkokullarda, 8. sınıf ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlanacağını açıklamasından bir müddet sonra okulların açılışı kabine toplantısı sonrasına bırakıldı ve 2 Mart’ta yüz yüze eğitime geçildi. 5., 6., 7. sınıflar ile  9., 10. ve 11. sınıflar da bu kapsama alındı.

‘YOKSUL EMEKÇİ ÇOCUKLARI SÜRECİN DIŞINDA KALDI’

Konuyla ilgili Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından bir açıklama yapıldı. “Tam da bu günlerde kamuoyu önüne çıkarak aşı yaptıran Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını duyurmasına rağmen köy okullarındaki öğretmenlerimizin dahi aşılanması bitmeden 2 Mart’ta tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçilmiştir” denilen açıklamada, henüz il ve ilçe merkezlerinde, köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanmasının tamamlanmadığı belirtildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bir yıldır devam eden salgın sürecini doğru yönetemediği vurgulanan açıklamada, “Yap- boz müdahalelerle eğitimde gelinen sonuç; yoksul emekçi çocuklarının, eğitim sürecinin dışında kaldığıdır” ifadeleri kullanıldı.

‘MEB KAMUSAL SORUMLUĞUNU YERİNE GETİREMEDİ’

Her gün onlarca insanın Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybettiği bu dönemde, 38 günlük bir planlamayla eğitim emekçilerinin iki doz aşısı tamamlanabilecekken bu yapılmadan okulların açılmış olması “MEB’in kamusal sorumluluğu yerine getiremediğinin bir göstergesi” olarak değerlendirilen açıklamada, MEB’in önemli bir kamusal sorumluluk altında olduğunun altı çizilerek şu ifadeler kullanıldı:

‘OKULLARDAKİ YANSIMALARI KAMUOYU İLE PAYLAŞACAĞIZ’

“Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak MEB’in eğitim kamuoyuna sorumluluğunun bir gereği olarak her hafta yapacağı açıklamalarla il ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerini paylaşmasını talep ediyoruz. Sendika olarak yüz yüze eğitimin sürdüğü okullarda önlemlerin alınmasını ve tam zamanlı yüz yüze eğitime sağlıklı ve güvenli bir geçişin olmasını sağlamak için Covid-19 salgınının okullardaki yansımalarını ortaya koyan sahadan topladığımız verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Öncelikle aşı olmak üzere tüm tedbirlerin bir an önce alınması, sağlıklı ve güvenli eğitim için mücadelemiz artarak sürecektir.”