Eğitim Sen: Savaşa değil, eğitime bütçe

Eğitim Sen "Savaşa değil, eğitime bütçe" diyerek Ankara'ya miting çağrısı yaptı.22-11-2019 15:40

Eğitim Sen 23 Kasım’da Ankara’da, Meclis'te planlanan 2020 yılı bütçesinin savaşa değil eğitime ve emekçilere harcanması talebiyle miting çağrısında bulundu. 

AKP Hükümeti tarafından hazırlanan Meclis’e sunulan 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmeleri devam ediyor. Savunma ve güvenlik harcamalarına ayrılan payın arttırılmasıyla dikkat çeken 2020 yılı bütçesine göre, geçtiğimiz yıl 102,8 milyar TL ödenek ayrılan savunma ve güvenlik harcamalarına önümüzdeki yıl için 141,1 milyar TL ödenek ayrıldı. Bu rakam bütçenin yüzde 12,8'ine tekabül ederken, eğitim ve sosyal politikalar alanına ayrılan pay ise düştü.

2019 yılında 21,2 milyar TL’lik artış yapılan Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bütçesinde,  2020 yılı için öngörülen artış miktarı 11, 5 milyar TL’de kaldı.

Bütçeden ayrılan payın düşüklüğü nedeniyle Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), “Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı” şiarıyla 23 Kasım günü Ankara’da miting düzenleyecek. Tandoğan Meydanı’nda düzenlenecek olan mitingde, eğitimde yaşanan aksaklıklar ve eğitim emekçilerinin talepleri dile getirilecek.

"SAVAŞA AKTARILAN BÜTÇE EĞİTİME"

Yapılacak mitinge dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Eğitim Sen Genel Sekreteri Velat Kaya, geçtiğimiz Ağustos ayında TİS görüşmeleri için Türkiye’nin dört bir yanında taleplerini dile getirdiklerini, yetkili bakanlıkla görüştüklerini ancak taleplerinin karşılanmadığını ifade etti.

Kaya, “Yoksullaşan, krizle boğuşan emekçilerin taleplerini gündeme getirmek istiyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz; 17 yıllık AKP iktidarı krizin bedelini her zaman emekçiye ödetmeye yönelik bir politika sürdürmüştür” dedi.

Mitingde özel okulların sayısındaki artışı, bu okullara aktarılan kaynağı ve kamusal eğitimin tasfiye edilmesi gibi birçok sorunu dile getireceklerini ifade eden Kaya, yine ücretli ve sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması çağrısında bulunacaklarını aktardı. 

Savaş politikalarının bir an önce son bulması gerektiğini belirten Kaya, şunları söyledi: “Savaşa aktarılan bütçenin eğitime, emekçilere aktarılmasını talep edeceğiz. Baskılar, tutuklanmalar ve sürgünlere karşı karşıya kalan emekçilerin sözünü söyleyeceği bir buluşma olacak. Aynı zamanda 15 Temmuz’dan sonra demokrasi, barış ve özgürlük mücadelesi verdikleri için ihraç edilen arkadaşlarımızın göreve geri dönmesi için mücadelemiz devam ediyor. Alanda bunu da haykıracağız. TİS görüşmelerinde yok sayılan taleplerimizin yeniden bütçe görüşmelerinde kamuoyuyla paylaşılması noktasında taleplerimiz olacak. 3600 ek gösterge, adaletsiz vergi dilimi ve benzeri birçok ekonomik talebimizi dile getireceğiz.”

"ÇÜRÜMÜŞLÜĞÜ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN..."

Yine “Bugün insanlar açlık ve sefaletle baş başa kaldıklarında intihar etmek zorunda kalıyorsa bu çürümüşlüğü ortadan kaldırmak ve hesabını sormak hepimizin boynunun borcudur” diyen Kaya, bu tür antidemokratik, faşizan dönemlerde sokakta olmanın anlamlı ve önemli olduğunun bilincinde olduklarını kaydetti.

Kaya, bu nedenle öğretmen, öğrenci ve velilerin yanı sıra toplumun tüm emekçilerini 23 Kasım saat 13.00'da Tandoğan Meydanı’nda olmaya davet etti.(MA)