Efes'ten ‘Zilli’ ve ‘Delikanlı’ isimli cinsiyetçi bira: #EfesBoykot kampanyası başlatıldı

Anadolu Efes, ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ isimli biralar üretirken, sosyal medyada artan tepkilerin ardından cinsiyetçi firmaya karşı boykot kampanyası başlatıldı.30-08-2019 14:07

Kadın cinayetlerinin gündemden düşmediği bir dönemde Anadolu Efes, piyasaya çıkardığı ‘Zilli Sally’ ve ‘Delikanlı Henry’ isimli biraları nedeniyle sosyal medyada tepki toplarken; cinsiyetçi firmaya karşı #EfesBoykot etiketiyle kampanya başlatıldı.

Anadolu Efes’in Danimarkalı bira üreticisi Mikkeller'le işbirliğiyle Türkiye’de yetiştirilen meyvelerle geliştirdiği iki bira Mikkeller markasının alamet-i farikası olarak bilinen kadın ve erkek karakter Sally ve Henry karakterlerinden esin almış. Ancak markanın düşük alkollü ve yumuşak içimli arpa birasının ‘Zilli Sally’, yüksek alkollü buğday birasının ise ‘Delikanlı Henry’ olarak isimlendirilmesi, sosyal medyada kullanıcılar tarafından ‘cinsiyetçi’ olarak değerlendirildi.

Diken’in haberine göre, internet kullanıcıları Türkiye gündemindeki kadın cinayetlerinin temelinde günlük hayatın içine yerleşmiş cinsiyetçi yaklaşımların uzun vadeli bir sonucu olduğu değerlendirmesi yaparak, markayı bu konuda hassas olmamakla suçluyor.

Daha önce bira üreticisi Tuborg’un ürünlerini “Adam gibi bira” sloganıyla piyasaya sunması sosyal medyada benzer tepkiler çekmiş, cinsiyetçilikle suçlanmıştı.