Edebiyatçı Ayşegül Tözeren gözaltına alındı

Evrensel yazarlarından Edebiyatçı Ayşegül Tözeren, evine yapılan polis baskını sonucu gözaltına alındı.20-08-2019 08:16

Evrensel Gazetesi yazarlarından olan edebiyatçı Ayşegül Tözeren, evi polisler tarafından basılarak gözaltına alındı. Polislerin sadece "ihbar var" gerekçesini gösterdiği öğrenildi.   

Edebiyatçı Ayşegül Tözeren'in evi gece saatlerinde polis ekipleri tarafından  basıldı ve gözaltına alındı. Telefonla Evrensel genel yayın yönetmeni Fatih Polat'a bilgi veren Tözeren'in annesi, "Evde bir sürü polis var. Ayşegül'ü gözaltına alıyorlar. Gerekçe söylemiyorlar" dedi. Polislerin sadece "İhbar var" gerekçesini sunduğu öğrenildi. Polat sosyal medya hesabından "Annesi çok tedirgin ve 'Beni götürmüyorlar' diyerek endişelerini ağlamaklı bir sesle ifade etti. Ayşegül bağırarak, 'Konuşamıyorum, gazetemi çok seviyorum' dedi. Her anı ayrı bir darbe olan bir ülke" diye yazdı. 

Evrensel'in haberine göre ev baskınının ardından gözaltına alınan Tözeren gece saatlerinde Haseki Devlet Hastanesine götürüldü. Tözeren, muayenin ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Evrensel'in avukatlarından Mustafa Söğütlü ve Avukat Erdal Doğan da Emniyet Müdürlüğüne giderek Tözeren'le görüşmek istedi ancak 24 saat kısıtlama kararı alındığı için avukatları ile görüştürmeyeceklerini söylediler. Emniyetten ayrılan avukatlar bugün savcı ile görüşüp kısıtlılığın kaldırılmasını isteyecek.

İstanbul Tabip Odası da Tözeren'in gözaltına alınması üzerine bir açıklamada bulundu.

Gazeteci Dayanışma Ağı da Tözeren'in gözaltına alınması ile ilgili bir paylaşım yaptı.