e-Devlet soyağacı sorgulama sistemine günlük kota

Soyağacı sorgulama sistemine günlük kota getirildi. Sistem, e-Devlet'in geneline erişimde sorunlar yaşanmasına sebep olduğu için askıya alınmıştı.10-02-2018 13:52

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yoğunluktan dolayı Alt-Üst Soy Sorgulama hizmetini geçici olarak durdurdu. Sisteme günlük kota getirildiği açıklandı.

Gazete Habertürk'ten Fatmanur Boylu'nun aktardığına göre; önceki gün saat 14.00’te hizmete giren uygulamadan gece 02.00’ye kadar yaklaşık 200 bin soy bilgisi çıktısı alındı. Gece sakinleşme beklenen sistem 02.00- 04.00 saatleri arasında en yoğun anını yaşadı ve 2 saatte 110 bin çıktı alındı. Sistem, saat 04.00’ten sonra ise yoğunluk nedeniyle askıya alındı.

GÜNLÜK KOTA

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Sinan Güner konuyla iligli yaptığı açıklamada, sisteme günlük kota getirileceğini aktardı.

Güner, askıya alınan uygulamayla ilgili şunları söyledi: “Toplamda 310 bin sorgulama çıktısı verildi. Böyle bir kapasitenin yürütülmesi imkânsız” dedi. Kapasite tespit çalışmaları yapıldığını kaydeden Güner, “Soy sorgulama için günlük belirli bir kota açacağız. ‘Bugün bu kadar’ diyerek ertesi güne aktaracağız.”

ÇÖKEN SİSTEME ÇÖZÜM: 'ANNE BABALARINA SORSUNLAR'

Güner, açıklamalarına şöyle devam etti: “Vatandaşlara hak vermek lazım. Neyle karşılaşacaklarını merak ediyorlar. Vatandaş biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak.”

Güner, Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması’nın neden hayata geçirildiği sorusuna “Bu hizmet zaten vardı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinde dilekçe vererek, randevu alarak zaten talep ediliyordu ve oldukça fazlaydı. Kanunların el verdiği ölçüde anneanne, dede, torun gibi bilgilere ulaşmak mümkün. Daha önce vatandaş yan soylarını da öğrenmek için dilekçe veriyordu. Yetkililerin bu bilgileri vermesi yasak. İstediklerini alamayan vatandaş münakaşa çıkarıyordu. Bu sorunları çözmek istedik" yanıtını verdi.