Dünya’ya çarpma riski bulunan 3 futbol sahası büyüklüğündeki göktaşı hızlandı

Dünyaya çarparsa aynı anda patlayan 880 milyon tonluk TNT etkisi yaratacak olan göktaşının hızlandığı ortaya çıktı.29-10-2020 11:13

Dünya’ya yaklaşan 3 futbol sahası büyüklüğündeki asteroidin beklenenden daha hızlı bir şekilde geldiği ortaya çıktı. Uzmanlar, çarpışmanın gerçekleşmesi halinde göktaşının vereceği zararın aynı anda patlayan 880 milyon tonluk TNT’ye eşit olacağının altını çiziyor.

İlk olarak 2004 yılında keşfedilen Apophis isimli göktaşı yeni bir keşif nedeniyle bir kez daha gündemde. Independent’ta yer alan habere göre, 3 futbol sahası büyüklüğündeki asteroidin Dünya’ya yaklaşırken hızlandığı ortaya çıktı.

2068’DE DÜNYA’YA ÇARPMA İHTİMALİ VAR

Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, adını kaos tanrısından alan asteroidin 2068‘de Dünya’ya çarpma olasılığını artırdığını iddia ediyor. Göktaşının hızlanmasının nedeninin ise Yarkovsky etkisi olarak bilinen bir fenomenden kaynaklandığı ifade edildi.

Yarkovsky etkisi Güneş ışığı nedeniyle ortaya çıkıyor. Zira Apophis, Güneş ışığı tarafından itiliyor ve göktaşının bazı kısımları diğer bölgelerine göre daha hızlı ısınıyor. Apophis’in hızının artmasına neden olan Yarkovsky ivmelenmesi de burada devreye giriyor.

13 Nisan 2029’da gezegenimize oldukça yakın bir konumdan geçecek olan göktaşının bir sonraki geçişi olan 2068’de Dünya’ya çarpma ihtimali bulunuyor.