Dünyanın en yeni adasında hayat belirtilerine rastlandı

Güney Pasifik’te Tonga açıklarında bulunan, su altı volkanik patlamalarla oluşan dünyanın en yeni adasında yaşam belirtilerinin görüldüğü açıklandı.09-02-2019 10:51

Tonga'nın başkenti Nuku'alofa'nın yaklaşık 70 kilometre kuzeybatısındaki Hunga Tonga ile Hunga Ha'apai adaları arasında 2015 yılında patlayan su altı volkanları bir ada oluşturmuştu. Dört yıl önce patlayan su altı volkandan püsküren lavların oluşturduğu adaya bir grup bilim insanı ziyaret gerçekleştirdi. Yapılan ziyaretten sonra dünyanın en yeni adasında yaşam belirtilerinin görüldüğü açıklandı.

Tongalı jeologlar ve NASA'dan bilim insanlarının yer aldığı ekipte olduğunu aktaran Tonga Topraklar Bakanlığı Sekreter Yardımcısı Taaniela Kula, ziyaret sırasında adada yaşayan kuş türlerine ve çiçeklere rastladıklarını belirtti.

Radyo Yeni Zelanda'da yer alan habere göre,  dünyanın en yeni adasındaki bitki örtüsü hakkında çevre adalarda yaşayan kuşların dışkısından geldiği ya da adanın kendi yapısında yetiştiği yönünde iki görüşün bulunduğunu dile getiren Kula, "Çünkü ada farklı türden kuşlarla dolu. Deniz kuşları bölgede yuva yapıyor, kraterin etrafında ürüyorlar ve aynı zamanda volkanın etrafındaki vadilerde yaşıyorlar." ifadelerini kullandı.

NASA’DAN FOTOĞRAFLAR GELDİ

Hunga Tonga ve Hunga Ha'apai adalarının su altı volkanının patlamasından önceki birbirinden ayrı hallerini ve daha sonraki birleşik hallerini vizüalizasyon olarak yayınlayan NASA, adadaki çiçek ve kuşların fotoğraflarını da paylaştı.

Yaklaşık 1 kilometre uzunluğunda, 2 kilometre genişliğinde ve 100 metre yüksekliğinde olduğu açıklanan yeni adanın ortasında yeşil renkli suyla dolu bir krater gölü bulunuyor.

YENİ ADANIN BİRKAÇ YIL İÇİNDE ERİYECEĞİ BEKLENİYORDU

Hunga Tonga ile Hunga Ha'apai adaları arasında patladıktan sonra zamanla iki adayı birbirine bağlayan volkanik adanın birkaç yıl içinde deniz sularının yıpratmasıyla eriyerek yok olacağı bekleniyordu.

YENİ ADAYA İSİM ARANIYOR

Ancak araştırmalara göre 30 yıl daha var olması beklenen ve birleştirdiği adaların ismiyle anılan dünyanın en yeni adasına isim vermek istediklerini belirten Kula, bu nedenle verilecek ismin belirlenmesi maksadıyla Krala ve Kabineye başvuru yapabileceklerini kaydetti.