Dünyanın en eski toprak fosilleri bulundu

Gezegenin şimdiye kadar keşfedilen en eski toprak fosilleri bir buz tabakasının altında bulundu.10-11-2018 20:45

Şimdiye kadar keşfedilmiş en eski toprak fosilleri Grönland'da bir buz tabakasının altında bulundu. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology dergisinde yayımlanan yeni bir makaleye göre, tabakadan alınan örnekleri inceleyen bilim insanları, toprak fosilinin yaşını 3.7 milyar olarak belirledi ve eğer bu bilgi teyit edilirse, incelenen toprak fosili gezegendeki en eski toprak örneği olacak.

ŞİMDİYE KADAR KEŞFEDİLMİŞ EN ESKİ BİYOLOJİK YAŞAM ÖRNEĞİ

Elde edilen örnek oldukça önemli bilgileri de beraberinde getirecek; çünkü toprak oluşumu, gezegenin atmosferinin düzenlenmesine etki eden tüm biyolojik ve kimyasal süreçler üzerinde etkili ve konuya dair öğrenebileceğimiz çok fazla şey var.

Webtekno'nun haberine göre Grönland'ın Isua Greenstone Kuşağı'nda bulunan bu eski toprak fosilleri, aynı zamanda şimdiye kadar keşfedilmiş en eski biyolojik yaşam örneği ve bu da bölgenin, Dünya'nın en eski yaşam alanlarından biri olduğunu gösteriyor.

3.7 MİLYAR YIL ÖNCE DÜNYANIN OKSİJEN MİKTARI YAŞAMAYA UYGUN DEĞİLDİ

Aynı zamanda incelemelerden gelen sonuçlar, 3.7 milyar yıl önce dünya, oksijen miktarı bakımından hayvanlar ve insanlar için yaşamaya uygun olmadığını söylüyor.

Araştırma verileri henüz uygulanan testler neticesinde kanıtlanabilmiş değil ancak araştırma ekibi incelemelere devam ediyor. Eğer bulgular kesinleşir ve onaylanmış şekilde bilim literatüründeki yerini alırsa sağlayacağı yeni araştırma alanları ise oldukça heyecan verici.