'Dünyanın en büyük deniz canlıları Sahra Çölü’nün olduğu bölgede yaşadı'

Yaşamış en büyük kedi balığı ve deniz yılanı fosilleri bugünkü Sahra Çölü’nün olduğu bölgede keşfedildi.13-07-2019 14:26

Yapılan son araştırmaya göre yaşamış en büyük kedi balığı ve deniz yılanı fosilleri bugünkü Sahra Çölü’nün olduğu bölgede keşfedildi.

The Guardian'ın haberine göre şu an dünyanın en büyük çölü olan Sahra 56-66 milyon yıl önce 50 metre derinliğe sahip ve 3 bin kilometrekarelik alanı kaplayan bir denizdi. Bilim insanları bu bölgede pek çok fosil keşfi yapıyor.

'GÜNÜMÜZ PORTO RİKO'SUNA BENZİYOR'

Araştırmayı yürüten paleontolog Maureen O’Leary 100 ila 50 milyon yıl önce Sahra Çölü'nün bir kısmının yer aldığı Kuzey Mali’nin ‘günümüz Porto Riko’suna’ benzediğini söyledi.

Bölgede geçmişte denizin bulunduğu biliniyordu fakat bölgeden geçen deniz yolu ilk kez bu araştırma sayesinde harita üzerinde işaretlendi.

1.6 metre boyunda kedi balığı ve 12.3 metre boyunda deniz yılanı fosiline rastlayan bilim insanları, bölgede devasa canlı fosilleri bulunmasını o dönem canlıların bol miktarda kaynağa erişiminin olmasına ya da çevrede çok az yırtıcı hayvan bulunmasına bağlıyor.