Dünyada örneği yok... 3. büyük partiye yapılan saldırı karşısında Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı 24 saattir sessiz!

Deniz Poyraz'ın HDP İzmir İl Örgütü binasında Onur Gencer tarafından katledilmesinin üzerinden 24 saat geçmesine rağmen devletin en yetkili makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.18-06-2021 12:08

İleri Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına dün sabah saatlerinde Onur Gencer tarafından saldırı düzenlendi. Saldırgan, parti binasında bulunan Deniz Poyraz'ı katletti.

AKP iktidarı ve küçük ortağı MHP, son zamanlarda her fırsatta HDP'yi hedef alan açıklamalarda bulunuyordu. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen günlerde yaptığı açıklamada HDP'ye yönelik "Bunlar daha iyi günleriniz" demişti.

Öte yandan Deniz Poyraz'ı katleden saldırgan Onur Gençer'in Instagram hesabından paylaştığı nefret dolu paylaşımları ortaya çıktı. HDP'li Milletvekili Hüda Kaya dün yaptığı açıklamada Gencer'in SADAT ile bağlantısı olduğunu söylemişti.

SARAY 24 SAATTİR SESSİZ

HDP'nin İzmir İl Örgütü binasına düzenlenen saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz'ın katledilmesinin ardından birçok ilde protesto gösterileri düzenlendi. Sosyal medyadan binlerce destek mesajı paylaşıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP eski Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve birçok HDP'li yönetici, HDP İzmir il binası önünde yurttaşlarla birlikte saldırıyı kınadı. Yurttaşlar, "Saldırılara boyun eğmedik eğmeyeceğiz" dedi.

İstanbul Şişhane'de bir araya bir araya gelen kalabalık ise "Faşizme karşı omuz omuza sloganları" attı.

Deniz Poyraz'ın hayatını kaybetmesinin ardından birçok siyasi parti ve kitle örgütleri baş sağlığı mesajları paylaşırken, olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen Saray'dan henüz bir açıklama yapılmadı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, soruşturmanın gidişatı ve katil Onur Gencer'in Suriye dahil olmak üzere olası ilişkileri ile ilgili bilgi vermezken, baş sağlığı mesajı da paylaşılmadı.