'Dünya Tiyatro Günü'nü kutlamak yasaklandı

Kadıköy Tiyatroları Platformu ve Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle üç yıldır düzenlenen “27 Mart Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü” İstanbul Valiliği tarafından yasaklandı.21-03-2019 21:24

Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun Kadıköy Belediyesi ile birlikte üç senedir düzenlediği “27 Mart Dünya Tiyatro Günü Yürüyüşü” valilik tarafından yasaklandı. Yasaklamaya gerekçe olarak ise “etkinlik alanının İstanbul Valiliği tarafından belirlenen toplantı ve gösteri yürüyüşleri alanı içerisinde olmadığı, yaya trafiğini olumsuz yönde etkileyebileceği ve ticaret hayatının olağan akışını engelleyebileceği” gösterildi.

Kadıköy Tiyatrolar Platformu yaptıkları açıklamada valiliğin “biz yasaklamadık, Salı Pazarı’nı uygun görüyoruz” dediğini vurgulanarak, “Bir yasağın söz konusu olmadığını ileten Kadıköy Kaymakamlığı bize Salı Pazarı’nı uygun görmüş. Trafiğe engel teşkil etmemek kaydıyla! E-5 kenarındaki insansız ve trafiğe kapalı bir alanda trafiğe nasıl engel teşkil edileceğini anlamak mümkün değil. Futbol maçlarının olduğu gün tüm yolları kapatıp Kadıköy halkını, biz Kadıköy tiyatrolarını ve esnafını canından bezdirirken gıklarının çıkmadığı malumumuz. Ayrıca hoparlör, megafon, mikrofon kullanmadan kutlamalıymışız Tiyatro Günü’nü. Toplumdan uzak ve sessizce, seçim gürültüsünü engellemeden kutlayın diye anlıyoruz" denildi.

‘KADIKÖY HALKINI SÖZÜMÜZÜ PAYLAŞMAYA DAVET EDİYORUZ’

"Son yıllarda Kadıköy’ü, bir Tiyatro Vahası haline getiren, onlarca salon yüzlerce oyun ile tiyatronun şenliğini seyircilerimizle buluşturan bizler, her koşulda sözümüzü nasıl söylediysek 27 Mart günü de öyle söyleyeceğiz" denilen açıklamada "Seyircilerimizi, diğer sanat alanlarından sanatçı dostlarımızı, Kadıköy halkını ve de esnafını bizim için özel olan bu günü birlikte kutlamaya, sözümüzü paylaşmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.