Dünya Tabipler Birliği: Covid-19'a karşı mücadelede bencilliğe ve milliyetçiliğe yer yok

DTB’nin 18. Viyana Kongresi’nde yapılan ödül töreninde konuşan DTB Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, uluslararası iş birliğine duyulan ihtiyacı vurguladı.16-02-2021 10:30

İleri Haber

DTB, Covid-19’a karşı mücadelede bencilliğe ve milliyetçiliğe yer olmaması gerektiğine ilişkin çağrı yaptı. DTB Genel Sekreteri Otmar Kloiber, “Günümüz bencilliğin ve milliyetçiliğin zamanı değildir” dedi.

Yaşam boyu çalışmaları dolayısıyla insanlara ve toplumsal duyarlılıkları gerekçeleriyle kurumlara verilen Altın Ok Ödülü bu yıl yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisine karşı mücadelede Dünya Tabipler Birliği’ne (DTB) verildi. DTB’nin 18. Viyana Kongresi’nde yapılan ödül töreninde konuşan DTB Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, uluslararası iş birliğine duyulan ihtiyacı vurguladı.

Kloiber, şunları söyledi:

“Hep birlikte, pandeminin sonuçlarını hafifletecek stratejiler üzerinde, tedavi ve aşı geliştirilmesi gibi konularda çalışmalar yapabildik. Tek başına hiçbir ülke bu işin altından kalkamazdı, tek başına hiçbir bilim insanı bu zorluğun üstesinden gelemezdi ve tek başına hiçbir hekim gerekli sağlık hizmetini veremezdi. İşbirliği, uluslararası işbirliği bu alanlarda yol açıcıdır. Ve hep birlikte ileriye yol alırken aynı zamanda paylaşmalıyız da. Hiç kimseyi, kolayca örselenebilir insanları ve devletleri ihmal etmemek için… Günümüz bencilliğin ve milliyetçiliğin zamanı değildir.”

'HEKİMLER SALGINA SON VERİLMESİ İÇİN SOSYAL POLİTİKALAR İSTEDİ'

Hekimlerin, Covid-19’lu hastalarına bakarken çok tehlikeli bir durumda mesleklerini uyguladığını söyleyen DTB Başkanı David Barbe ise “Hastalarına ve toplumlarına karşı görevleri neyi gerektiriyorsa onu yaptıkları için on binlerce hekim hastalandı, binlercesi de yaşamını yitirdi… Hekimler, hastaları ve meslektaşları adına seslerini yükselttiler. Yeterli koruyucu donanım, hastane hizmetlerine daha iyi erişim, donanım ve yaşam kurtarıcı tedavi, aşıların hızla yerlerine ulaştırılması ve hastalık yükünün azaltılması, yaşam kurtarılması ve bu yıkıcı pandemiye son verilmesi için sorumlu sosyal politikalar istediler” dedi.

'EKONOMİK KEMER SIKMANIN BEDELİ ÇOK SAYIDA ÖLÜM OLDU'

Salgınla ilgili yine konuşan Kloiber de “Bütçeleri kısmanın bedeli bugün çok sayıda ölümle ve zarar gören ekonomilerle ağır biçimde ödenmektedir” diyerek sağlık harcamalarında uzak görüşlü olmayan kısıtlamalar için hükümetleri eleştirdi.

Kloiber, şöyle devam etti:

“Güçlü sağlık sistemleri zayıf olanlardan daha iyidir. Evrensel sağlık hizmeti kapsamı pandemi dönemlerinde daha da önemlidir. Herkesin erişebildiği yüksek nitelikli sağlık hizmetleri uygun yatırımları, sağlam finansmanı ve dayanıklı ihtiyat kapasitelerini gerektirir. Geçtiğimiz yıllarda sağlık hizmeti sistemlerini katı maliyet-etkililik anlayışıyla yöneterek tasarruf sağlamış olabiliriz. Hatta bazı sağlık hizmetlerini asgari düzeye gelinceye kadar kemer sıkma önlemleriyle kısıtladık.

Bunlar hep dar görüşlü ekonomik stratejilerdi ve bedeli de yitirilen çok sayıda yaşamla ve ekonominin uğradığı ağır zararlarla ödenmiş oldu.”

ALTIN OK ÖDÜLÜ NEDİR?

Ödül, yaşam boyu çalışmaları dolayısıyla insanlara ve toplumsal duyarlılıkları gerekçeleriyle kurumlara verilmektedir. Bu ödülü daha önce alanlar arasında Nobel ödüllü kişilerin yanı sıra İsrail ve Güney Afrika başkanları da yer almaktadır.