Dünya Tabipler Birliği Başkanı: Sınırlar açılırsa ikinci dalga gelir

“İnsanların evlerinde kalması, onlar açısından en iyisi olur” diyen Dünya Tabipler Birliği Başkanı, normal hayata dönüşün şu an için mümkün olmadığını ifade etti.19-05-2020 17:27

Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, Avrupa’da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına karşı çıktı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle kapatılan sınırların yeniden açılması gündemde. Avrupa’da turizm sektörünü canlandırmak için sınırların yeniden açılması planlarına Dünya Tabipler Birliği Başkanı Frank Ulrich Montgomery, karşı çıkarak, ikinci bir korona dalgasının yaşanabileceği uyarısını yaptı.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile bazı Avrupalı mevkidaşlarının bu yöndeki hazırlıklarına karşı çıkan Montgomery, “Alman hükümetine sınırları kapalı tutmasını öneriyorum. Her iki yöne de” dedi.

Almanya merkezli Funke Medya Grubunun konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Montgomery, Alman hükümetinin bu konuda “Sadece işin ekonomik yanını düşündüğünü ve sağlık açısından riskleri göz ardı ettiğini” söyledi.

“İnsanların evlerinde kalması, onlar açısından en iyisi olur” diyen Dünya Tabipler Birliği Başkanı, normal hayata dönüşün şu an için mümkün olmadığını ifade etti.

‘İKİNCİ DALGA DAHA SERT OLUR’

Almanya’ya yeniden turistlerin gelmeye başlaması halinde enfeksiyon tehlikesinin artacağını kaydeden Montgomery, seyahat trafiğinin ikinci bir koronavirüs dalgasını tetikleyebileceğini ve olası bir ikinci dalganın da insanların birincide olduğu kadar dikkatli olmayacakları için daha sert geçeceği öngörüsünde bulundu.

Alman turistlerin en çok rağbet gösterdiği 10 Avrupa ülkesinin dışişleri bakanları ile dün bir video konferans gerçekleştiren Heiko Maas, adım adım normal hayata dönmek istediklerini ifade etmişti.