Dünya Sağlık Örgütü transseksüelliği 'ruhsal bozukluk' sınıflandırmasından çıkardı

Dünya Sağlık Örgütü artık transseksüelliği “ruhsal bozukluk” olarak sınıflandırmayacak.28-05-2019 20:16

Hastalıkların küresel çapta tanımlanması için bir rehber niteliği gören Hastalıkların ve İlgili Sağlık Sorunlarının Uluslararası İstatistiksel Sınıflaması listesini güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü, transseksüelliği “ruhsal bozukluk” sınıflandırmasından çıkaracağını geçen yıl haziranda duyurmuştu. Dünya Sağlık Örgütü artık transseksüelliği “ruhsal bozukluk” olarak sınıflandırmayacak.

Güncellemenin onaylanmasıyla “cinsiyet kimliği bozuklukları” ifadesi “cinsiyet uyuşmazlığı” olarak değiştirildi. Öte yandan “cinsiyet uyuşmazlığı”, “ruhsal bozukluklar” bölümünden çıkarılarak “cinsel sağlık” bölümünün altında listelendi. Listedeki değişiklikler 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek.

Dünya Sağlık Örgütü’nün transseksüelliği “ruhsal bozukluk” sınıflandırmasından çıkarma kararı pek çok LGBT+ aktivisti tarafından memnuniyetle karşılandı.

İndepndent Türkçe'de yer alan Sabrina Barr'ın haberine göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (Human Rights Watch) LGBT+ sorumlusu Graeme Reid şunları söyledi:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘cinsel kimlik bozukluğu’ ifadesini listeden çıkarmasının, dünya çapındaki trans bireyler üzerinde özgürleştirici bir etkisi olacak. Hükümetler, artık resmen geçersiz olan bu tanıyı zorunlu kılan ulusal sağlık sistem ve yasalarını hızla yeniden düzenlemeli.”