Dünya Sağlık Örgütü: Tehlike geçmedi

DSÖ Başkanı Tedros, koronavirüs pandemisinin uluslararası bir halk sağlığı sorunu olarak devam ettiğini açıkladı. DSÖ’de görevli Amerikalı bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, birçok ülkenin Covid-19 nedeniyle yaşanılan ölümleri doğru şekilde tespit edemediğini belirtti.01-05-2020 22:36

Koronavirüs salgını kapsamında yapılan haftalık basın toplantısını gerçekleştiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ve komite üyeleri yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet'in aktardığı habere göre, DSÖ’de görevli Amerikalı bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove, birçok ülkenin Covid-19 nedeniyle yaşanılan ölümleri doğru şekilde tespit edemediğini belirtti.

'GIDA VE TEMİZLİK MALZEMELERİNİN ULAŞIMINDA SIKINTILAR YAŞANIYOR'

Havacılıktaki kısıtlamalar nedeniyle kargo uçuşlarının taşıdığı gıda ve temizlik malzemelerinin ulaşımında sıkıntılar yaşandığını belirtin DSÖ yetkilileri, ülkeler ve ortaklarıyla birlikte bu sorun üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

'TEHLİKE GEÇMEDİ' UYARISI'

DSÖ Başkanı Ghebreyesus, zayıf sağlık sistemine sahip ülkeler üzerindeki tehlikenin geçmediğine dikkati çekti. Salgının sağlık sistemi zayıf ülkelerde yeniden artışa geçme tehlikesinden endişe ettiklerini belirten Ghebreyesus, bu ülkelere destek verilmesi çağrısında bulundu.

İzolasyon, test ve tedavinin her hasta için uygulanması gerektiğini hatırlatan DSÖ Başkanı, her temasın izlenmesi konusundaki uyarıları yineledi. Bir başka DSÖ görevlisi Dr. Ryan ise tedbirleri kaldırmaya başlayan ülkelere, vakaların yükselişe geçmesi durumunda yeniden sert tedbirler almaları uyarısında bulundu.