Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs, Influenza kadar bulaşıcı değil

Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri, koronavirüsün Influenza kadar bulaşıcı olmadığını ifade ederek dünya çapında ölü sayısının 3 bin 110'a ulaştığını aktardı.04-03-2020 09:41

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Influenza kadar bulaşıcı olmadığını ifade etti.

Adhanom, "Influenza olanlar hastalanmadan önce de hastalığı yayarlar. Koronavirüste durum bu değil gibi duruyor" ifadelerini kullandı. 

Gazetecilere koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulunan Adhanom, bir Kovid-19 vakasını tespit etmenin en etkin yolunun antikor sayımı yapmak olduğunu dile getirdi.

Dönemsel Influenze ile Kovid-19'u kıyaslamaya devam eden Adhanom, yeni tip koronavirüsün daha ağır hastalıklara sebep olduğunu dile getirdi. DSÖ Genel Sekreteri, "Dünyada birçok insan dönemsel grip virüs türlerine karşı bağışıklık geliştirmiştir. Kovid-19 ise yeni bir virüs" ifadesini kullandı.

Adhanom, virüsler arasındaki farklılıklar sebebiyle Kovid-19 vakalarının "Influenza gibi tedavi edilemeyeceğini" aktardı.

TOPLAM 3 BİN 110 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Koronavirüsle ilgili resmi rakamları da paylaşan Adhanom, dünyada 90 bin 893 doğrulanmış vaka bulunduğunu ve 3 bin 110 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 48 ülkede Kovid-19 vakaları görülürken, 122 ülkede henüz vakaya rastlanmadı.