Dünya Sağlık Örgütü: Koronavirüs hiçbir zaman yok olmayabilir

DSÖ'nün Acil Durumlar Direktörü Michael Ryan, koronavirüsün de HIV gibi hiçbir zaman yok olmayabileceğini ve bu virüsle birlikte yaşamanın öğrenileceğini ifade etti.14-05-2020 09:07

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Covid-19) hiçbir zaman yok olmayabileceği uyarısında bulundu. DSÖ'nün Acil Durumlar Direktörü Michael Ryan, Cenevre'de video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, "Bu virüs toplumlarımızda sık görülen bir diğer virüs olabilir ve asla yok olmayabilir. HIV de yok olmadı. Ancak bu virüsle birlikte yaşamı öğrendik" dedi.

Michael Ryan, koronavirüs aşısı bulunmadan toplumun virüsün tehlikeli olmasının önüne geçecek kadar bağışıklık kazanmasının da yıllar alabileceğini söyledi. Ryan ayrıca kinayeli bir şekilde ülkelerin ekonomik faaliyetleri yeniden başlatmasıyla ilgili çok sayıda "büyülü düşünce" olduğunu belirtti ve hayatın normale dönmesinin "çok ama çok süreceğini" vurguladı.

Daha önce DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus da ekonomik faaliyetleri erken başlatmanın yeni bir enfeksiyon dalgasını tetikleyebileceği uyarısında bulunmuştu.

VAKA SAYISI 4,3 MİLYONU AŞTI

Amerikan Johns Hopkins Üniversitesi'nin son verilerine göre dünyada koronavirüs vakalarının sayısı 4 milyon 330 bini aştı. Virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı sonucu da 294 binden fazla kişi hayatıı kaybetti.