Dünya Sağlık Örgütü: Kongo'daki ebola salgını dünyaya yayılabilir

Dünya Sağlık Örgütü, Kongo'daki ebola salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Örgüt, salgının tüm dünyaya yayılabileceğini ifade etti.21-05-2019 16:27

Demokratik Kongo Cumhuriyeti 2018 temmuz ayından bu yana ebola salgını ile mücadele ediyor. Salgında bu güne kadar hayatını kaybeden kişi sayısı bin 200'ü aştı. Ölümlerin 200'ü sadece Mayıs ayı içinde gerçekleşti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom konuyla ilgili Dünya Sağlık Asamblesi'nin toplantısında konuştu. 

Adhanom, Kongo'daki Ebola salgının şimdiye kadar karşılaştıkları en karmaşık sağlık sorunu olduğunu belirtti: "Ebola taraf tutmuyor. Bu herkesin düşmanı. Bu salgını sonlandırmak için bir araya gelmediğimiz sürece, salgının daha da yayılması, daha pahalı ve agresif hale gelmesi hususunda gerçek bir risk taşıyoruz. Ebola salgının yayılma riskinin hala çok yüksek. Biz sadece bir virüsle savaşmıyoruz. Emniyetsizlikle savaşıyoruz. Şiddetle savaşıyoruz. Yanlış bilgilendirme ile savaşıyoruz. Bir salgının siyasallaşması ile savaşıyoruz."

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Sağlık Direktörü Emanuele Capobianco, BM Cenevre Ofisi'nde geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, tarihin en ölümcül ikinci Ebola salgını ile karşı karşıya olduklarını kaydetmişti. 

Independent'ın haberine göre ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı.Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 2014-2017 yıllarında görülen salgında, 30 bin kişiye virüs bulaşmış, 11 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.