Dünya Rafting Şampiyonası, haziranda Dersim’de

Dünya Rafting Şampiyonası'na bu yıl Dersim 8 Haziran ile 13 Haziran arasında ev sahipliği yapacak.31-05-2019 22:57

Dersim’de 8-13 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek olan Dünya Rafting Şampiyonası’na 20 ülke katılacak.

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı ve Dünya Rafting Federasyonu İkinci Başkanı Fikret Yardımcı açıklamalarda bulundu.

Dersim yerel basınında çıkan haberlere göre Yardımcı, “Şampiyonaya toplam 20 ülke, 60 takım, sporcu, delegasyon, organizasyon hakemi, güvenlik ve basın mensuplarından 800 kişiyi sadece bizim organizasyonla ilimizde misafir edeceğiz. Bunun dışında organizasyonu seyretmek isteyen, gelmek isteyenlere de internet, elektrik ihtiyaçlarını karşılayıp otel konforundaki çadırlarda misafir edebiliriz" dedi.

Şampiyonaya dünyanın su sporları alanında en iyi ülkelerden katılım olacağını vurgulayan Yardımcı, "Fransa, Rusya, İspanya, Kazakistan, Çin, Bulgaristan, Hindistan gibi ülkeler katılacak. Bu şampiyonada iyi bir sınav vermemiz halinde artık Tunceli sırf rafting değil su sporlarında uluslararası organizasyonlar merkezi haline gelecek" diye konuştu.

Şampiyona programının da netleştiğini söyleyen Yardımcı, hazırlıklara devam edildiğinin de altını çizdi.

Öte yandan Tunceli Valiliği, Dünya Rafting Şampiyonası nedeniyle Munzur Çayı kıyısından gidilen Ovacık karayolu ile ilgili 6 ile 13 Haziran tarihleri arasında ağır vasıtalara kısıtlama getirildiğini bildirdi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada, kentte ilk kez Dünya Rafting Şampiyonası düzenleneceği belirtilerek, "Şampiyonanın huzur ve güven içerisinde geçmesinin temini ve şampiyona süresince Tunceli-Ovacık Karayolu üzerinde yaşanabilecek aksaklık ve kazaların önüne geçmek amacıyla, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca, 06 Haziran 2019 tarihinden 13 Haziran 2019 tarihine kadar sabah 05.00 ile gece 23.59 saatleri arasında Tunceli-Ovacık Karayolu Kamyon, Çekici, Tır gibi ağır vasıtalı araçlara iki yönlü olarak trafiğe kapatılmıştır. Ağır vasıtalı araçların Tunceli-Ovacık Karayolunu yukarıda belirtilen tarih ve saatlerin dışında kullanmaları, zaruri durumlarda ise emniyet ve jandarma birimlerimizle irtibata geçilmesi önemle duyurulur" denildi.