Dünya koronavirüs kıskacında | Vaka sayısı 900 bini aştı

İşte dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler...01-04-2020 22:05

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen vaka sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye'de hayatını kaybedenlerin sayısı 277'Ye ve vaka sayısı ise 15 bin 679'a çıkarken, dünyanın her yerinde ise ölü sayısı her geçen dakika daha da yükseliyor.

Dünyada vaka sayısı bugün itibarıyla 900 bini geride bıraktı.

İşte ülke ülke koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler...

İTALYA'DA BİR GÜNDE 727 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İtalya'da yeni tip corona virüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, son 24 saatte 727 kişi artarak 13 bin 155'e yükseldi. 

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, başkentte düzenlediği basın toplantısında son bilgileri paylaştı.

Borrelli, ülkede mevcut Kovid-19 vaka sayısının 80 bin 572'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde virüs bulaşanların toplam sayısının ise 110 bin 574'e çıktığını bildirdi.

Dün 15 bin 729 olarak açıklanan iyileşenlerin sayısının, bugün 1118’lik artışla 16 bin 847'ye ulaştığını kaydeden Borrelli, ölü sayısının son 24 saatte 727 kişi daha artarak 13 bin 155'e yükseldiğini açıkladı.

İNGİLTERE'DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 2 BİN 352'YE ULAŞTI

İngiltere Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, ülkede Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 563 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 352'ye çıkarken, vaka sayısı ise 4 bin 325 artışla 29 bin 475 oldu.

KKTC'DE KORONAVİRÜS SEBEBİYLE İKİNCİ ÖLÜM

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ikiye yükseldi.

Resmi kaynaklardan yapılan açıklamaya göre, 83 yaşındaki Almanya vatandaşı Lieselotte Hosh tedavi gördüğü Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesinde hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta yine aynı hastanede tedavi gören 67 yaşındaki Almanya vatandaşı bir turistin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

KKTC'de şu ana kadar Kovid-19 tanısı konulan 69 kişinin ise tedavisi devam ediyor.

RUSYA'DA ÖLÜ SAYISI 24'E YÜKSELDİ

Rusya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24’e yükseldi. Vaka sayısı ise son 24 saatte 440 yeni vaka tespit edilmesiyle birlikte 2 bin 777’ye yükseldi.

Rusya Koronavirüs ile Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, hastanelerde tedavi gören toplam 190 kişinin de taburcu edildiği belirtildi.

Ülke genelinde tespit edilen yeni vakaların çoğunluk olarak dağılımı ise şöyle: 267’si başkent Moskova’da, 32’si Komi Cumhuriyeti’nde, 27’si St. Petersburg’da ve 11’i de Saratov Bölgesi’nde.

Öte yandan Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, 193 tıp merkezindeki laboratuvarlarda her gün 36 bin Corona virüsü testi yapıldığını açıkladı.

UMMAN'DA İLK CAN KAYBI

Umman'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk kez bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Umman Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ülkede Kovid-19 kaynaklı ilk ölümün kaydedildiği belirtildi.

Can kaybıyla ilgili ayrıntı paylaşılmayan açıklamada, 18 kişide daha virüse rastlanmasıyla toplam vaka sayısının 210'a yükseldiği aktarıldı.

Bunun yanında, tedavisi tamamlanan 5 hastanın daha taburcu edildiği ve hastalığı yenen kişi sayısının 34'e çıktığı ifade edildi.

İNGİLTERE'DE 13 YAŞINDAKİ ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere’de sağlık sorunu olmadığı belirtilen 13 yaşındaki bir çocuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybetti.

King’s College Hastanesinden yapılan açıklamada ise çocuğun ölümü doğrulanarak, “Ne yazık ki Kovid-19 testi pozitif çıkan 13 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti” ifadesi kullanıldı.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, “İsmail, belirtiler göstermeye başladı ve nefes almakta zorlandı. Kings College Hastanesine kaldırıldı. Önce solunum cihazına bağlandı, ardından suni komaya sokuldu ama ne yazık ki dün sabah öldü” ifadesine yer verildi.

İngiliz basında yer alan haberlerde ise cenazenin henüz aileye teslim edilmediği, çocuğun yaşı ve eşlik eden sağlık sorunu olmadığı için otopsi yapılmasının planlandığı kaydedildi. 

İngiltere’de yeni tip koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı bir günde 393 artarak 1801’e ulaşmıştı. 

AVUSTRALYA'DA CAN KAYBI 20'YE ULAŞTI

Avustralya'nın Yeni Güney Galler (NSW) Eyaleti Sağlık  Bakanlığı, Sydney’deki yaşlı bakım evinde virüse yakalanan 95 yaşındaki kadın hastanın tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Avustralya’da, yeni tip koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 20’ye, vaka vakası ise 4 bin 800’e çıktı.

TUNUS'TA GENEL KARANTİNA UZATILDI

Tunus'ta yeni tip koronavirüs nedeniyle ilan edilen genel karantinanın iki hafta daha uzatılmasına karar verildi. Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Konseyin, virüsle ilgili son gelişmeleri değerlendirdiği ve daha önce ülke çapında ilan edilen 4 Nisan'da sona erecek genel karantina halinin 19 Nisan'a kadar uzatılmasına karar verdiği belirtildi.

AFRİKA KITASINDA VİRÜS YAYILIYOR

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, 49 ülkede virüsün bulaştığı 196 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Vaka sayısının 5 bin 786'ya, iyileşenlerin sayısının da 412'ye yükseldiği kaydedilen açıklamada, kıtada virüsün en fazla görüldüğü ülkeler Güney Afrika, Cezayir, Mısır, Fas, Tunus, Burkina Faso, Kamerun, Senegal ve Gana olarak sıralandı.