Dünya koronavirüs kıskacında |İtalya'da son 24 saatte 969 kişi yaşamını yitirdi

İşte dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler...27-03-2020 19:45

İleri Haber

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen vaka sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye'de vaka sayısının 3.629’a yükselmesi ve 75 can kaybının yaşanmasıyla sokaklar her geçen gün daha da sessizleşirken, Çin'de başlayan ve 170'ten fazla ülkeye yayılan koronavirüs, dünya genelinde 532 binden daha fazla kişiye bulaştı. Dünya genelinde ölü sayısı ise yaklaşık 25 bin.

İTALYA'DA 24 SAATTE 969 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İtalya'da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.

İNGİLTERE'DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 759'A ULAŞTI

İngiltere'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 181 kişi artarak 759'a ulaştı.

FRANSA'DA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 1697'YE YÜKSELDİ

Son 24 saatte salgından hayatını kaybedenlerin sayısı 365 artışla 1696’ya yükseldi.

İSPANYA'DA SON 24 SAATTE 738 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İspanya'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 738 kişi hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 3 bin 434'e yükseldi.

RİYAD, MEKKE VE MEDİNE'NE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, koronavirüs salgını nedeniyle öğlen 15.00'dan itibaren Riyad, Mekke ve Medine'de sokağa çıkma yasağı uygulanması emri verdi.

İRAN'DA ŞEHİRLERE GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAKLANDI

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında şehirlerden çıkışların ve seyahatlerin yasaklandığını açıkladı.

Kentlerden çıkabilme iznine sahip kişilerin niteliklerinin yayımlanacak yönetmelikte duyurulacağını aktaran Rebii, "Bu kurallara yönelik ihlaller, adli merciler ve emniyet güçleri tarafından takip edilecektir" ifadelerini kullandı.

Rebii, Nevruz Bayramı tatiline çıkan vatandaşların dönüş yolculuklarının Kovid-19 vakalarında ikinci bir dalgaya yol açabileceğine işaret ederek, kalabalığa engel olmak için bugünden itibaren dönüşlerin planlanması gerektiğini vurguladı.

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 143 kişi artarak 2077'ye yükseldi.

İSVİÇRE'DE 2 TÜRKİYELİ KORONAVİRÜS NEDENİYLE HAYATINI KAYBETTİ

İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisi (BAG) koronavirüs nedeniyle 87 yaşında A.Ö. isimli bir erkek ve 82 yaşında S.V. isimli bir kadın hastanın yaşamını yitirdiğini açıkladı.

KOLOMBİYA'DA KARANTİNA

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle 3 kişinin öldüğü, 378 kişide de virüsün tespit edildiği Kolombiya’da genel karantina uygulaması başladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'nin 21 Mart’ta duyurduğu ve 13 Nisan'a kadar sürecek genel karantina bugün itibarıyla başladı.

YENİ ZELANDA'DA OHAL

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, yeni tip koronavirüs vakası sayısının 205’e yükseldiği ülkede salgınla mücadele için olağanüstü hal edildiğini duyurdu.

Başbakan Ardern, yazılı açıklamasında, Kovid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla bu gece yarısından itibaren sokağa çıkmanın yasaklandığını, ek tedbir olarak olağanüstü hal uygulamasının da yürürlüğe konulduğunu bildirdi.

Yurt dışından gelen Yeni Zelandalıların gümrük kapılarında teste tabi tutulacağını hatırlatan Ardern, virüs belirtisi tespit edilenlerin hazırlanan yerlerde karantinaya alınacağını kaydetti.

ABD'DE İŞSİZLİK BAŞVURULARI ARTTI

ABD'de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle işsizlik yardımı başvurularında ciddi artış oldu. Yoğunluktan dolayı Ohio eyaletindeki başvuru merkezinin internet sayfası çökerken, bazı eyaletlerde işsizlik kurumlarının telefonları kilitlendi.

Ohio Vali Yardımcısı Jon Husted, yaptığı basın açıklamasında, “Sistemimiz bir kriz durumuna karşı yapılandırılmış değil, normal zamanlardaki beklentileri ancak karşılayabilecek bir altyapımız var. Ancak, daha önce hiç karşılaşmadığımız bir durumu deneyimliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin diğer eyaletlerinde de benzer durumlarla karşılaşıldı. Yoğun başvuru sebebiyle bazı eyaletlerde işini kaybedenler, işsizlik kaydını yaptıramadığı için birtakım haklardan mahrum kaldı. Resmi kayıt yaptıramayan işsizler, işsizilik maaşı ödemelerini alamadı ve sağlık sigortasından yararlanamadığı için hastane ve ilaç masraflarını ödeyemez hale geldi.

Amerikan medyasında yer alan bazı bilgilere göre, uzmanlar ABD’de sadece geçen hafta 1,5 milyon yeni işsizlik başvurusunun yapıldığı tahmininde bulundu.

ABD’de işsizlik başvurusunun en çok yapıldığı haftanın 695 bin başvuru ile 1982 yılının ekim ayında olduğu belirtildi.