Dünya koronavirüs kıskacında | İtalya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bini geçti!

İşte dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler...23-03-2020 23:54

İleri Haber

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen vaka sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye'de vaka sayısının 1236'ya yükselmesi ve 30 can kaybının yaşanmasıyla sokaklar her geçen gün daha da sessizleşirken, Çin'de başlayan koronavirüs yaklaşık 340 bin kişiye bulaştı. Dünya genelinde ölü sayısı ise 14 bin 700'ün üzerinde.

İTALYA'DA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 6 BİNİ GEÇTİ

İtalya'da koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı bugün 601 kişi artarak, 6 bin 77'ye yükseldi.

Sivil Savunma Genel Müdürü Angelo Borrelli, ülkede tam bir ay önce patlak veren Kovid-19 salgınına ilişkin Roma’da düzenlediği günlük basın toplantısında son bilgileri paylaştı. 

Borrelli, ülkede mevcut koronavirüs vaka sayısının 50 bin 418'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların toplam sayısının ise 63 bin 927'ye çıktığını duyurdu.

Borrelli, dün 7 bin 24 olan iyileşenlerin sayısının bugün 408 kişilik artışla 7 bin 432'ye çıktığını bildirdi. 

TOKYO OLİMPİYAT OYUNLARI ERTELENDİ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Dick Pound, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 2021'e erteleneceğini ve ayrıntıların önümüzdeki dört hafta içinde belirleneceğini söyledi.

USA Today'e konuşan Pound, "IOC'nin sahip olduğu bilgilere dayanarak erteleme kararı alındı. İleriye dönük parametreler belirlenmedi, ancak oyunlar 24 Temmuz'da başlamayacak, biliyorum" dedi.

ABD'DE HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 470'E YÜKSELDİ

ABD genelinde koronavirüs sebebiyle 470 kişi hayatını kaybederken, virüsten tespit edilenlerin sayısı 35 bin 224 kişiye ulaştı.

İSPANYA'DA BİR GÜNDE 462 CAN KAYBI

İspanya’da koronavirüs salgını sebebiyle bir gün içinde 462 kişi daha yaşamını yitirdi. İspanya'daki toplam ölü sayısı, 1720’den 2182’ye yükselirken, vaka sayısı ise 28 bin 572’den 33 bin 89’a çıktı.

İRAN'DA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 1812'YE YÜKSELDİ

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 127 artarak 1812'ye yükseldi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 127 kişinin daha yaşamını yitirdiğini açıkladı.

GAMBİYA'DA İLK ÖLÜM

Batı Afrika ülkesi Gambiya'da yeni tip koronavirüs nedeniyle ilk ölümün gerçekleştiği bildirildi.

Sağlık Bakanı Ahmadou Lamin Samateh yaptığı açıklamada, Gambiya'ya gelen, diyabeti olan 70 yaşındaki bir Bangladeş vatandaşının virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

EN GENÇ KORONAVİRÜS HASTASI YAŞAMINI YİTİRDİ

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından yapılan açıklamaya göre 18 yaşındaki en genç koronavirüs hastası yaşamını yitirdi.

VUHAN'DA ÖLÜM ORANI YÜZDE 1,4

Yeni tip koronavirüsün çıkış noktası olan Çin'in Vuhan kentinde virüsten ölüm oranının yüzde 1,4 olduğu bildirildi.

KOLOMBİYA'DA CEZAEVİNDE KORONAVİRÜS İSYANI

Kolombiya’da koronavirüs nedeniyle cezaevinde çıkan isyanda 23 mahkum hayatını kaybetti, 83 mahkum yaralandı.

SURİYE'DE İLK VAKA

Suriye'de ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görüldü. Bu gelişmeyle Türkiye'nin tüm sınır komşularında en az bir vaka tespit edilmiş oldu.

Suriye Sağlık Bakanı Nizar el-Yazıcı, ilk vakanın 20 yaşında bir kadın olduğunu ve "gerekli tüm önlemlerin alındığını" ifade etti. Virüsü taşıdığı tespit edilen kadın karantinaya alındı.