Dünya koronavirüs kıskacında | Fransa'da hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 594'e yükseldi

İşte dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs salgınında yaşanan son gelişmeler...01-05-2020 21:24

İleri Haber

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkıp dünyanın dört bir yanına yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında her geçen gün vaka ve ölü sayısı artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) pandemi ilan ettiği salgında dünya genelinde virüs tespit edilen kişi sayısı 3 milyon 329 bini geçti, 234 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 1 milyon 53 binden fazla kişi ise iyileşti.

İşte koronavirüs salgınında dünyadaki son durum: 

FRANSA'DA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 24 BİN 594'E YÜKSELDİ

Fransa'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saate 218 artarak 24 bin 594'e yükseldi.

PAKİSTAN'DA VAKA SAYISI 17 BİN 439'A ULAŞTI

Pakistan'da yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalananların sayısı bin 322 kişi artarak 17 bin 439'a ulaştı.

Pakistan Sağlık Bakanlığının Covid-19'a ilişkin verileri paylaştığı internet sitesinde yer alan güncel bilgilere göre vaka sayısı 17 bin 439'a yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 33 artarak 391'e yükseldi.

Düne kadar en çok vakanın görüldüğü eyalet ülke nüfusunun yaklaşık yarısınının yaşadığı Pencap iken bugün bu unvan Sindh eyaletine geçti.

Ülkede virüsün ilk kez görüldüğü 26 Şubat'tan bu yana 4 bin 315 kişi de sağlığına kavuştu.

JAPONYA'DA YAŞAMINI YİTİRENLERİN SAYISI 490'A ULAŞTI

Japonya'da 35 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 490'a, toplam vaka sayısı 15 bin 246'ya yükseldi.

Dünya genelinde etkisini sürdüren ve hayatı durma noktasına getiren yeni tip koronavirüs (Covid-19), Japonya'da 35 kişinin daha hayatını kaybetmesine neden oldu. Japonya Sağlık Bakanlığı ve yerel hükümetlerin verilerine göre, son kaydedilen ölüm vakaları ülkede Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısını 490'a yükseltti. Daha önce iki hafta süreyle karantina altında tutulan Diamond Princess adlı geminin yolcuları arasından hayatını kaybeden 13 kişi haricinde Japonya genelinde farklı eyaletlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 477'ye ulaştı.

BELÇİKA'DA VAKA SAYISI 49 BİNİ GEÇTİ

Belçika'da, yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısı son 24 saatte 513 artarak 49 bin 32'ye ulaştı.

İSPANYA'DA CAN KAYBI 24 BİN 824'E ÇIKTI

İspanya'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 281 kişi artarak 24 bin 824'e yükseldi.

ÇİN'DE PARKLAR VE MÜZELER  ZİYARETE AÇILDI

Çin'in başkenti Pekin'de yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında kapatılan parklar ve müzeler yeniden ziyarete açıldı.

Ziyarete açılan yerler arasında 720 bin metrekarelik alanı kaplayan ve ülkedeki saraylar arasında en bilineni olan ''Yasak Şehir" de bulunuyor.

Covid-19 nedeniyle yoğunluğu engellemek ve sosyal mesafe kuralına uyulması amacıyla "Yasak Şehir"in ziyaretçi kapasitesi 80 binden 5 bine düşürülürken, parklar da yüzde 30 kapasiteyle ziyarete açık olacak.

Yetkililer, "sosyal mesafe kuralına uyulması" çağrısında bulunurken, belirli noktalarda ateş ölçümü yapılacağını ve ziyaretçilerin biletler için internet üzerinden rezervasyon yapmaları gerektiğini duyurdu.

ALMANYA'DA KORONAVİRÜS KISITLAMALARI HAFİFLİYOR; BİR EYALETTE TENİS TURNUVASI BAŞLIYOR

Yeni tip koronavirüs kısıtlamalarının hafiflemeye başladığı Almanya'da bir eyalette bugün tenis turnuvası başlayacak. 

Almanya'da hükûmet ve bilim kurulu ülkede yeni tip koronavirüs kısıtlamalarının nasıl hafifleyeceğine dair planlar üzerinde çalışırken tenis maçları için 16 eyaletin 3'ünde izin çıktı. 

Renanya-Palatina eyaletinde daha önceden planlanan Tennis Point Exhibition Turnuvası, yasağın hafiflemesiyle beraber bugün başlayacak. Turnuva, geniş koronavirüs önlemleri altında gerçekleşecek. Buna göre, seyircisiz oynanacak maçlarda sahada 3 kişiden fazla kişi bulunamayacak. Sporcular sahaya farklı kapılardan girecek ve zıt köşelerde banklarda dinlenecek. 

Sporcuların yiyecek ve içecekleri önceden paketlenmiş olacak ve kimsenin 2 metreden daha fazla yaklaşmayacağı şekilde masalarında tek yiyecekler. 

ABD'NİN ROOSEVELT UÇAK GEMİSİNDE VAKA SAYISI 1155'E ÇIKTI

ABD'nin "USS Theodore Roosevelt" uçak gemisindeki yeni tip koronavirüs vaka sayısının 1155'e yükseldiği bildirildi.

ABD Donanması'ndan yapılan açıklamada, Amerikan savaş gemilerindeki güncel Covid-19 verilerinin son kez kamuoyu ile paylaşıldığı kaydedildi.

Açıklamada, gemilerdeki vaka durumlarının bundan sonra kamu ile paylaşılmamasının nedenine ilişkin herhangi bir neden belirtilmedi. Ancak savaş gemilerindeki vakaların son zamanlarda tartışmalara neden olmasının donanmanın bu karar almasında etkili olduğu ifade ediliyor.

Donanmanın açıklamasına göre, Roosevelt uçak gemisindeki Covid-19 vaka sayısı 1155'e çıktı. Uçak gemisinde görevli 43 asker iyileşirken 3 askerin ise Guam Adası'nda tedavi altına alındığı, bir askerin ise bölgeden tahliye edildiği belirtildi.

Diğer taraftan açıklamada, ABD'nin "USS Kidd" muhrip gemisindeki vaka sayısının da 78'e yükseldiği bildirildi. Kidd muhrip gemisi, Pentagon tarafından Covid-19 salgını nedeniyle ABD'nin güney kıyılarında artan uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele amacıyla bölgeye sevk edilmişti.

Gemide sağlık durumları ağırlaşan 15 askerin bölgede görev yapan "USS Makin Island" amfibi gemisine nakledildiği kaydedilmişti. Kidd muhripi dezenfekte edilmek üzere San Diego'daki donanma üssüne getirilmişti.

GANA'DA VAKA SAYISI 2 BİNİ AŞTI

Batı Afrika ülkesi Gana'da, koronavirüs tespit edilenlerin sayısı 2 bini geçti. Gana Sağlık Hizmetlerinden yapılan açıklamada, ülkede şimdiye kadar 113 bin 497 Covid-19 testi gerçekleştirildiği belirtildi.

Salgının ülkenin 16 bölgesinden 12'sine yayıldığı kaydedilen açıklamada, şimdiye kadar toplam 2 bin 74 Covid-19 vakası görüldüğü ve bunlardan 13'ü doktor olduğu bildirildi.

Açıklamada, 11 kişinin yaşamını yitirdiği, hastalığa yakalandıktan sonra iyileşenlerin sayısının ise 212 olduğu ifade edildi.

Afrika kıtasında şu ana kadar 37 binden fazla vaka görülürken, yaklaşık 1600 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

RUSYA'DA VAKA SAYISI 100 BİNİ AŞTI

Rusya'da, yeni tip koronavirüs vaka sayısı 106 bin 498'e, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 1073'e ulaştı.

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, orduda virüs tespit edilen kişi sayısı ise 170 artarak 1044'e ulaştı. Ordudaki 279 sivil çalışanın yanı sıra Bakanlığa bağlı okullarda da 1352 öğrenci ve öğretmende Covid-19'a rastlandı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, salgınla mücadele kapsamında idari izinlerin 11 Mayıs'a kadar uzatıldığını ve 9 Mayıs Zafer Bayramı tören ve etkinliklerinin ertelendiğini duyurmuştu.