Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon dolarlık kredi

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 500 milyon dolarlık kredi

Söz konusu kredi, Covid-19 ile mücadele gerekçesiyle 5 yılı geri ödemesiz olarak verilecek.

Koronavirüs salgını ile mücadele için Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 500 milyon dolarlık ek kredi verileceği açıklandı. Ayrıca Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’nın da 250 milyon dolar tutarında finansman sağlayacağı ifade edildi.

Dünya Bankası, Covid-19 salgını ile mücadeleyi desteklemek ve ilerideki aşı alım maliyetlerini hafifletmek gerekçesiyle Türkiye’ye 500 milyon dolar tutarında, 5 yılı geri ödemesiz 10,5 yıl vadeli ek finansman verilmesini onayladı.

Sözcü'nün aktardığına göre yayımlanan bültende Dünya Bankası’nın "Türkiye Acil Durum COVID-19 Projesi" için ek finansmanın dün onaylandığı ifade edilerek, "Ek finansman, Türkiye’de güvenli ve etkili Covid-19 aşılarına erişimi sağlamak için orijinal kredinin ölçeğini yükseltmekte ve pandemiye karşı daha geniş bir sağlık müdahalesinin bir parçasını oluşturmaktadır… Proje, mevcut ve gelecekteki aşı alımlarının maliyetini karşılamaya yardımcı olacaktır" denildi.

250 MİLYON DOLARLIK EK KREDİ

Açıklamada, 500 milyon dolara ek olarak Asya Altyapı ve Yatırım Bankası’nın (AIIB) da 250 milyon dolar tutarında finansman sağlayacağı ifade edildi.

Dünya Bankası daha önce aynı proje için Türkiye’ye 100 milyon dolar kredi vermişti.