Dünya Bankası: Türkiye bu yıl yüzde 0 büyüyecek

Dünya Bankası'nın, Türkiye Ekonomi İzleme (TEM) raporunda; Türkiye'nin bu yıl yüzde 0, önümüzdeki yıl ise yüzde 3 büyüyeceği analizine yer verildi.05-11-2019 11:36

Dünya Bankası, Türkiye’nin ekonomik toparlanmasının hızı ve sürdürülebilirliğinin, belirsizliğin azalması ve yatırımcı güveninin yeniden sağlanmasına bağlı olduğunu belirtti. Yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin büyüme tahminini ise değiştirmedi. Türkiye ekonomisinin bu yıl geçen yıla kıyasla değişiklik kaydetmeyerek sıfır büyüyeceği, 2020’de ise yüzde 3 büyüme sağlayacağı tahmininde bulunuldu. 

Dünya Bankası tarafından bugün yayımlanan ve ekonomik toparlanmada izlenebilecek politikaların ele alındığı Türkiye Ekonomi İzleme raporunda yer alan tahminlere göre gayrı safi yurtiçi hasılanın (GSYH) 2021 yılında ise yüzde 4 olması bekleniyor.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Kouame, “Daha yoksul olan hane halkı en fazla etkilenen kesim oldu çünkü düşük gelirli işçiler, iş gücü kaybının en fazla olduğu inşaat ve tarım sektörlerinde çalışıyor. En yoksul kesim için işsizliğin uzun vadeli etkisi daha fazla çünkü sınırlı savunma mekanizmasına sahipler” dedi.