'Dul kadınsın evinde otur dediler' o kick boks şampiyonu oldu

Eşini ve çocuğunu kaybettikten sonra umutsuzluğa kapılan 30 yaşındaki Gülsüm Özen, çevresinin 'Dul kadınsın, evinde otur' baskılarına aldırış etmeden kick boks şampiyonu oldu.11-02-2018 22:55

Bağcılar Belediyesi Sancaktepe Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde Kütüphane Sorumlusu olarak çalışan Gülsüm Özen, 2007 yılında Altay Özen ile hayatlarını birleştirdi. Çiftin bu evlilikten 2 çocuğu dünyaya geldi. Çocuklardan doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan Melih Özen 2 yaşında geçirdiği kalp ameliyatı sonrasında hayatını kaybetti.

Eşi Altay Özen, 2012'de geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Gülsüm Özen’in hayatındaki zorluklar işte bu andan sonra giderek arttı. 'Dul kadınsın, dışarıda ne işin var. Evde otur' sözleri onun hayata beslemeye çalıştığı tüm umutları yok etti. Ailesinin evinde çatı katında oğluyla birlikte hayatını sürdürdü ve evden hiç çıkmadı.

ÇEVRESİNİ DİNLEMEDİ ŞAMPİYON OLDU

Yaşadığı bunca acıdan sonra tutunacak bir dal arayan genç kadına Dünya Eski Kick Boks Şampiyonu ve antrenörü Hasan Fahri Şen umut oldu. Özen, 20'li yaşlarda hobi olarak yaptığı kick boksa Hasan Fahri Şen sayesinde tekrar başladı. Özen, çevresinin baskısına aldırış etmeden çalıştı ve 08-14 Ocak 2018’de Antalya’da düzenlenen Uluslararası Türkiye Açık Kick Boks Turnuvası'na (Turkish Open) katıldı. Yarıştığı her iki branştada büyük bir başarı elde etti ve Turkish Open kick boks şampiyonu oldu.

'KADINLARIN BAŞARILI OLMASINI HAZMEDEMİYORLAR'

Gülsüm Özen, onca acı sonra başarıya giden yolda yaşadığı zorlukları şu sözlerle anlattı:

“'Dul kadın' ibaresi bizler için çok kullanılıyor. Defalarca, ‘Ne işin var? Dışarı çıkma. Onu yapma’ dediler. Aslında evlatlarımıza daha iyi eğitim verebilmek ve öğrendiğim şeyleri onlara daha iyi aktarabilmek için bizlerin ayaklarının yere daha sıkı basması gerekiyor. Bence kadının başarılı olmasını hazmedemiyorlar. Dalga geçen de oldu ama bunlar beni yıldırmadı. Kendimde yeniden ayağa kalkabilecek ışığı gördüm. ‘Mücadelene devam etmelisin’ dedim. Çünkü benim bakmakla yükümlü olduğum bir çocuğum var.”