DSÖ'den omikron açıklaması

DSÖ'den omikron açıklaması

DSÖ Avrupa Direktörü, "Omikron dalgası bittiğinde bir süre sakinlik olacak, aylarca küresel bağışıklık görülecek" dedi.

Omikron varyantına ilişkin açıklamalarda bulunan DSÖ Avrupa Direktörü Kluge, "Omikon dalgası bittiğinde bir süre sakinlik olacak, aylarca küresel bağışıklık görülecek" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, omikron varyantının pandemiyi yeni bir döneme soktuğunu, Avrupa'da salgının sonunu getirebileceğini söyledi. Kluge, Avrupa nüfusunun yüzde 60'ının mart ayına kadar omikronla enfekte olabileceğini söyleyerek, "Bölgenin pandeminin sonuna doğru ilerlemesi akla yatkın görünüyor" dedi.

'OMİKRON DALGASI BİTTİĞİNDE AYLARCA KÜRESEL BAĞIŞIKLIK GÖRÜLECEK'

T24'ün AFP'den aktardığına göre Kluge, şöyle devam etti:

"Omikon dalgası bittiğinde bir süre sakinlik olacak, aylarca küresel bağışıklık görülecek. Bu bağışıklık ya aşılardan ya da enfekte olmaktan kaynaklanacak. Covid-19'un yılın sonunda yeniden belirmesinden önce bir süre sessizlik olacağını öngörüyoruz. Geri döndüğünde de pandeminin geri dönüşü gibi olmayabilir.

Kluge, yine de Covid'in henüz "endemi" olarak adlandırılamayacağını belirterek "Virüs bizi daha önce da şaşırttı bu nedenle dikkatli olmalıyız" dedi.

'KESKİN DÜŞÜŞ' YORUMU

ABD'nin en yetkili enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Anthony Fauci de pazar günü benzer açıklamalar yaptı. ABC News'a konuşan Dr. Fauci, ABD'nin bazı bölgelerinde vaka sayılarında "keskin bir düşüş" yaşandığını söyledi.

DSÖ'nün Afrika ofisi de, omikronun ilk tespit edildiği bölgede vaka sayılarının dikkati çekecek şekilde düştüğünü söylemişti.

DAHA FAZLA